Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: PB

Na obrazku: Linia pszczół cau: PB. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau PB PB

Linia pszczół cau: PB

Pszczoła kaukaska linii PB polecana jest do zbierania miodu lipowego. Świetnie też wykorzystuje pożytki bogate w rośliny motylkowe. Jeżeli w pobliżu świeżo założonej pasieki przeważają takie właśnie pożytki, linia PB będzie w takim miejscu idealnym i optymalnym rozwiązaniem.

Pszczoła kaukaska linii PB należy do wyjątkowo łagodnych pszczół. Jest spokojna, nie reaguje niepokojem ani agresją na żadne bodźce zewnętrzne. Świetnie radzi sobie zarówno w okresach bezpożytkowych, jak i podczas nieciekawej, wietrznej czy deszczowej pogody. Pszczoły podczas przeglądów są spokojne, nie rozbiegają się z ramek, nie wymagają używania podkurzacza. Jeśli jednak pszczelarz go użyje, powinien uważać z nadmiarem dymu – może on rozzłościć nawet najbardziej opanowane osobniki. Przy odpowiednim postępowaniu i zachowaniu spokoju można prace ulowe przeprowadzić szybko i bezproblemowo.

Matki i robotnice pszczoły kaukaskiej linii PB mają ciemnoszarą barwę z delikatnym srebrzystym odcieniem. Na pierwszych segmentach odwłoka mogą, ale nie muszą pojawiać się zażółcenia. Pszczoły tej linii najlepiej wykorzystują pożytki nektarowe średnie i późne oraz pożytki nektarowo-spadziowe. Zimują bardzo dobrze. Jednak zimowla może być gorsza, jeśli w sezonie zimowym pojawią się znaczne wahania temperatur. Na wiosnę rozwijają się wolno i dość powoli dochodzą do pełnej siły rodziny – najczęściej w okolicach terminu kwitnienia lipy.

Nastrój rojowy u pszczół linii PB pojawia się bardzo rzadko, a kiedy wystąpi, łatwo jest go zniwelować. Pszczoły omawianej linii nie lubią się roić. Sklepią miód na mokro, niezbyt chętnie wchodzą do nadstawek. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Bardzo często zdarza im się mostkowanie plastrów oraz kitowanie. Są bardzo miodne – doskonale nadają się zarówno do dużych gospodarstw pasiecznych, nastawionych na jak największą produkcję, jak i do niewielkich, amatorsko prowadzonych pasiek.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2640

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.