Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: M

Na obrazku: Linia pszczół cau: M. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau M M

Linia pszczół cau: M

Pszczoła kaukaska linii M występuje w naszym kraju stosunkowo rzadko. Pochodzi od importowanej pszczoły kaukaskiej populacji machurskiej. Jej największe zalety to łagodność, pracowitość i mała rojliwość. Dobrze znosi też nienajlepsze warunki pogodowe i pożytkowe.

Pszczoły kaukaskie linii M mają szare ubarwienie, zarówno matki, jak i robotnice i trutnie. U niektórych osobników może pojawiać się żółte ubarwienie na dwóch pierwszych tergitach, jednak nie jest to cecha dziedziczna, ani taka, na której podstawie można rozpoznać pszczoły akurat tej linii. Te zażółcenia nie są też dziedziczne – robotnice pochodzące od matki z zażółconymi tergitami niekoniecznie będą wyglądały podobnie.

Pszczoła kaukaska linii M odznacza się bardzo dużą miodnością. Zawdzięcza to swojej pracowitości oraz zbieraniu wszelkich możliwych pożytków. Tak samo dobrze zbiera nektar z pożytków wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku roślin wysoce miododajnych, zbiera nektar ze wszystkich innych dostępnych w pobliżu roślin lub wyszukuje pożytki na większym obszarze. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne – dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie denerwują się i nie latają wtedy wokół ula. Są spokojne nawet podczas kiepskiej pogody czy przy okresowym braku pożytków. Mogą się denerwować, kiedy pszczelarz podczas przeglądów będzie je zanadto odymiał. Stają się wtedy niespokojne i mogą zrobić się agresywne. Warto więc prowadzić prace przy ulu podczas ładnej słonecznej pogody, bez używania dymu.

Pszczoła kaukaska linii M gromadzi w ulu znaczne ilości pyłku, ma też skłonności do kitowania przede wszystkim obszaru wokół gniazda. Plastry z miodem sklepią wyłącznie na mokro. Jest mało rojliwa i wyjątkowo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak już się on pojawi, można je szybko i bezproblemowo z niego wyprowadzić, bez żadnych strat. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły wykazują skłonność do ograniczania matki w czerwieniu. 

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3072

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.