Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: M

Na obrazku: Linia pszczół cau: M. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau M M

Linia pszczół cau: M

Pszczoła kaukaska linii M występuje w naszym kraju stosunkowo rzadko. Pochodzi od importowanej pszczoły kaukaskiej populacji machurskiej. Jej największe zalety to łagodność, pracowitość i mała rojliwość. Dobrze znosi też nienajlepsze warunki pogodowe i pożytkowe.

Pszczoły kaukaskie linii M mają szare ubarwienie, zarówno matki, jak i robotnice i trutnie. U niektórych osobników może pojawiać się żółte ubarwienie na dwóch pierwszych tergitach, jednak nie jest to cecha dziedziczna, ani taka, na której podstawie można rozpoznać pszczoły akurat tej linii. Te zażółcenia nie są też dziedziczne – robotnice pochodzące od matki z zażółconymi tergitami niekoniecznie będą wyglądały podobnie.

Pszczoła kaukaska linii M odznacza się bardzo dużą miodnością. Zawdzięcza to swojej pracowitości oraz zbieraniu wszelkich możliwych pożytków. Tak samo dobrze zbiera nektar z pożytków wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku roślin wysoce miododajnych, zbiera nektar ze wszystkich innych dostępnych w pobliżu roślin lub wyszukuje pożytki na większym obszarze. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne – dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie denerwują się i nie latają wtedy wokół ula. Są spokojne nawet podczas kiepskiej pogody czy przy okresowym braku pożytków. Mogą się denerwować, kiedy pszczelarz podczas przeglądów będzie je zanadto odymiał. Stają się wtedy niespokojne i mogą zrobić się agresywne. Warto więc prowadzić prace przy ulu podczas ładnej słonecznej pogody, bez używania dymu.

Pszczoła kaukaska linii M gromadzi w ulu znaczne ilości pyłku, ma też skłonności do kitowania przede wszystkim obszaru wokół gniazda. Plastry z miodem sklepią wyłącznie na mokro. Jest mało rojliwa i wyjątkowo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak już się on pojawi, można je szybko i bezproblemowo z niego wyprowadzić, bez żadnych strat. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły wykazują skłonność do ograniczania matki w czerwieniu. 

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4620

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.