Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KPW

Na obrazku: Linia pszczół cau: KPW. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KPW KPW

Linia pszczół cau: KPW

Pszczoła kaukaska linii KPW to długowieczna pszczoła o bardzo łagodnym usposobieniu. Jest bardzo dobra do zbierania wczesnych pożytków, między innymi rzepaku. Świetnie sprawdza się zarówno w pasiekach dużych, nastawionych na jak największy zbiór, jak i niewielkich gospodarstwach pasiecznych.

Pszczoła kaukaska linii KPW jest ciemnoszara – barwę tę mają zarówno matki, jak i robotnice. Niektóre pszczoły mogą mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak zażółcenie u matki nie oznacza, że taką samą cechę będą miały pochodzące od niej robotnice. Pszczoły tej linii należą do bardzo łagodnych i bezproblemowych. Nie mają skłonności do rojliwości, nie są też agresywne. Na ich nastrój nie wpływa ani chwilowy brak pożytku, ani gwałtowna zmiana pogody na gorszą – wietrzną czy deszczową. Prace przy ulu nie wymagają wielu przygotowań – pszczoły dobrze trzymają się ramek i nie spływają z nich. Nie jest dobrym pomysłem używanie podkurzacza. Zbyt dużo dymu może nagle zwiększyć ruchliwość pszczół, staną się niespokojne i mogą atakować.

Zimowanie omawianej linii pszczół może przebiegać różnie, w zależności od siły rodziny. Bardzo silne rodziny zimują bardzo dobrze i szybko na wiosnę dochodzą do pełnej siły. Zużywają średnie ilości zapasów pokarmu. Natomiast rodziny słabsze mogą być po zimie mocno osypane, wtedy trzeba odpowiednio ścieśnić gniazdo, aby osłabiona przez zimę rodzina szybciej doszła do pełnej siły.

Pszczoły kaukaskie linii KPW gromadzą zapasy miodu w nadstawkach oraz na plastrach bocznych w gnieździe. Zbierają też bardzo duże ilości pyłku, który przechowują praktycznie w całym gnieździe, także w pobliżu czerwiu. Miód sklepią na mokro. Są bardzo wydajne, szczególnie na wczesnych, rzepakowych pożytkach. Pszczoły KPW to bardzo dobra, długo żyjąca i wydajna linia. Pszczelarze, którzy prowadzą prawidłową gospodarkę pasieczną, nie mają powodów do jakichkolwiek narzekań.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4476

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.