Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KPW

Na obrazku: Linia pszczół cau: KPW. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KPW KPW

Linia pszczół cau: KPW

Pszczoła kaukaska linii KPW to długowieczna pszczoła o bardzo łagodnym usposobieniu. Jest bardzo dobra do zbierania wczesnych pożytków, między innymi rzepaku. Świetnie sprawdza się zarówno w pasiekach dużych, nastawionych na jak największy zbiór, jak i niewielkich gospodarstwach pasiecznych.

Pszczoła kaukaska linii KPW jest ciemnoszara – barwę tę mają zarówno matki, jak i robotnice. Niektóre pszczoły mogą mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak zażółcenie u matki nie oznacza, że taką samą cechę będą miały pochodzące od niej robotnice. Pszczoły tej linii należą do bardzo łagodnych i bezproblemowych. Nie mają skłonności do rojliwości, nie są też agresywne. Na ich nastrój nie wpływa ani chwilowy brak pożytku, ani gwałtowna zmiana pogody na gorszą – wietrzną czy deszczową. Prace przy ulu nie wymagają wielu przygotowań – pszczoły dobrze trzymają się ramek i nie spływają z nich. Nie jest dobrym pomysłem używanie podkurzacza. Zbyt dużo dymu może nagle zwiększyć ruchliwość pszczół, staną się niespokojne i mogą atakować.

Zimowanie omawianej linii pszczół może przebiegać różnie, w zależności od siły rodziny. Bardzo silne rodziny zimują bardzo dobrze i szybko na wiosnę dochodzą do pełnej siły. Zużywają średnie ilości zapasów pokarmu. Natomiast rodziny słabsze mogą być po zimie mocno osypane, wtedy trzeba odpowiednio ścieśnić gniazdo, aby osłabiona przez zimę rodzina szybciej doszła do pełnej siły.

Pszczoły kaukaskie linii KPW gromadzą zapasy miodu w nadstawkach oraz na plastrach bocznych w gnieździe. Zbierają też bardzo duże ilości pyłku, który przechowują praktycznie w całym gnieździe, także w pobliżu czerwiu. Miód sklepią na mokro. Są bardzo wydajne, szczególnie na wczesnych, rzepakowych pożytkach. Pszczoły KPW to bardzo dobra, długo żyjąca i wydajna linia. Pszczelarze, którzy prowadzą prawidłową gospodarkę pasieczną, nie mają powodów do jakichkolwiek narzekań.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4025

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.