Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KP

Na obrazku: Linia pszczół cau: KP. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KP KP

Linia pszczół cau: KP

Pszczoła kaukaska linii KP została zapoczątkowana w wyniku importu pszczoły kaukaskiej z Krasnej Polany. Jest bardzo lubiana przez pszczelarzy ze względu na wiele pozytywnych cech. Produkuje duże ilości miodu praktycznie na każdych pożytkach, wykorzystując nawet pojedyncze rośliny.

Pszczoły kaukaskie linii KP są szare, zarówno matki, jak i robotnice oraz trutnie. Są bardzo miodne, zbierają duże ilości nektaru na każdym rodzaju pożytków, zarówno wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku pożytków w najbliższej okolicy pasieki potrafią samodzielnie znaleźć nowe, miododajne źródła. Dobrze wykorzystują nawet najmniejsze źródła pożytku. Świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku intensywnej gospodarki, nastawionej na jak największą produkcję, jak i w amatorskiej hodowli w niewielkiej, hobbystycznej pasiece.

Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne i spokojne. Podczas przeglądów nie schodzą z plastrów i nie wymagają używania podkurzacza. Jednak warto prace przy ulu wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni – podczas brzydkiej, wietrznej pogody mogą być niespokojne i nieco agresywne. Wtedy trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż nie tolerują gwałtownych czy nieprzemyślanych ruchów. Prace przy pszczołach tej linii w wietrzną pogodę powinni wykonywać jedynie doświadczeni pszczelarze. Osoby początkujące powinny zaczekać, dopóki pogoda nie ustabilizuje się.

Pszczoły kaukaskie linii KP produkują duże ilości miodu, przynoszą też do ula spore ilości pyłku, szczególnie w okresie od wczesnej do późnej wiosny. Gromadzą go w różnych częściach ula. Miód sklepią na mokro. Wykazują też tendencję do silnego kitowania różnych elementów wewnątrz ula. W przypadku dużych ilości pożytków ograniczają matkę w czerwieniu. Pszczoły są nierojliwe, a gdy pojawi się nastrój rojowy, można je z niego wyprowadzić przy zastosowaniu prostych metod. Wiosną stosunkowo szybko wracają do pełnej siły rodziny, dzięki czemu intensywnie pracują już na wczesnych pożytkach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7473

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy