Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KP

Na obrazku: Linia pszczół cau: KP. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KP KP

Linia pszczół cau: KP

Pszczoła kaukaska linii KP została zapoczątkowana w wyniku importu pszczoły kaukaskiej z Krasnej Polany. Jest bardzo lubiana przez pszczelarzy ze względu na wiele pozytywnych cech. Produkuje duże ilości miodu praktycznie na każdych pożytkach, wykorzystując nawet pojedyncze rośliny.

Pszczoły kaukaskie linii KP są szare, zarówno matki, jak i robotnice oraz trutnie. Są bardzo miodne, zbierają duże ilości nektaru na każdym rodzaju pożytków, zarówno wczesną wiosną, jak i późnym latem. W przypadku braku pożytków w najbliższej okolicy pasieki potrafią samodzielnie znaleźć nowe, miododajne źródła. Dobrze wykorzystują nawet najmniejsze źródła pożytku. Świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku intensywnej gospodarki, nastawionej na jak największą produkcję, jak i w amatorskiej hodowli w niewielkiej, hobbystycznej pasiece.

Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne i spokojne. Podczas przeglądów nie schodzą z plastrów i nie wymagają używania podkurzacza. Jednak warto prace przy ulu wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni – podczas brzydkiej, wietrznej pogody mogą być niespokojne i nieco agresywne. Wtedy trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż nie tolerują gwałtownych czy nieprzemyślanych ruchów. Prace przy pszczołach tej linii w wietrzną pogodę powinni wykonywać jedynie doświadczeni pszczelarze. Osoby początkujące powinny zaczekać, dopóki pogoda nie ustabilizuje się.

Pszczoły kaukaskie linii KP produkują duże ilości miodu, przynoszą też do ula spore ilości pyłku, szczególnie w okresie od wczesnej do późnej wiosny. Gromadzą go w różnych częściach ula. Miód sklepią na mokro. Wykazują też tendencję do silnego kitowania różnych elementów wewnątrz ula. W przypadku dużych ilości pożytków ograniczają matkę w czerwieniu. Pszczoły są nierojliwe, a gdy pojawi się nastrój rojowy, można je z niego wyprowadzić przy zastosowaniu prostych metod. Wiosną stosunkowo szybko wracają do pełnej siły rodziny, dzięki czemu intensywnie pracują już na wczesnych pożytkach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5161

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.