Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: KBrz

Na obrazku: Linia pszczół cau: KBrz. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau KBrz KBrz

Linia pszczół cau: KBrz

Pszczoła kaukaska linii KBrz tworzy silne rodziny, które najlepiej wykorzystują pożytki późne. Pszczoły mają doskonałe właściwości użytkowe i biologiczne, są bardzo miodne i świetnie wykorzystują pożytki pojawiające się późno.

Pszczoły linii KBrz mają jednolitą szarą barwę, ale zdarzają się też rodziny, które są wyjątkowo ciemne i połyskujące w świetle. Niektóre matki mogą też mieć zażółcony pierwszy tergit, jednak nie jest to cecha dziedziczona przez pochodzące od nich robotnice. Pszczoły linii KBrz zimują różnie, w zależności od siły rodziny. Silna rodzina zniesie zimowlę dobrze, natomiast słaba, nieprzygotowana rodzina w zimie zapewne się osypie. Pszczoły tej linii kiepsko też zimują na pokarmie z domieszką miodu – wtedy na wiosnę cierpią na biegunkę, co znacznie opóźnia i tak ich późny rozwój. Mała dynamika rozwoju wiosennego sprawia, że bardzo często pszczoły linii KBrz są krzyżowane międzyrasowo z krainkami lub pszczołami norweskimi.

Rodziny linii KBrz osiągają średnią siłę. Są bardzo miodne, lubią wykorzystywać pożytki późne lub takie, które są trudno dostępne. Nastrój rojowy występuje bardzo rzadko, a jeśli już się pojawi, można go szybko zniwelować poprzez poszerzenie gniazda. Pszczoły gromadzą miód w gnieździe, a jeśli skończy się miejsce, zaczynają nadbudowywać plastry. Zbierają też dużo pyłku, który gromadzą na bocznych plastrach gniazda, a jeśli pojawi się nadmiar, rozlokowują go wśród czerwiu. Pszczoły linii KBrz mają tendencję do silnego kitowania gniazda, przede wszystkim przed zimą. W przypadku bardzo obfitego pożytku pszczoły ograniczają matki w czerwieniu.

Linia KBrz to pszczoły spokojne i łagodne, zwłaszcza podczas słonecznej pogody i przy dużej dostępności pożytku. Podczas przeglądu gniazda dobrze trzymają się plastrów i zajmują się pracą. Jeśli jednak pszczelarz użyje zbyt dużo dymu, pszczoły zaczną uciekać i mogą stać się nieco agresywne.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5790

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Pierniczki świąteczne z miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

25 Międzynarodowa wystawa Zieleń To Życie

W Wielkiej Brytanii Tesco podkarmia pszczoły cukrem 2017

Otwarcie sezonu pszczelarskiego w firmie Łysoń 2015

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia