Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kamianka

Na obrazku: Linia pszczół car: Kamianka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kamianka Kamianka

Linia pszczół car: Kamianka

Pszczoła kraińska linii Kamianka przystosowana jest do pracy w trudnych górskich warunkach. Została wyhodowana w okolicach Krynicy i Kamiannej. Jest bardzo miodna, wytrzymała oraz wykazuje wiele innych pożądanych cech użytkowych.

Pszczoła linii Kamianka świetnie radzi sobie na średnich pożytkach nektarowych oraz takich, które są bogate w spadź iglastą. W odróżnieniu od większości innych linii pszczoły kraińskiej, linia Kamianka dochodzi do pełnej siły dosyć długo po zimie. Rodzina rozwija się bardzo powoli, średnia siła produkcyjna pojawia się dopiero w okresie kwitnienia maliny, a pełna, maksymalna siła pojawia się dopiero na przełomie sierpnia i września, czyli wyjątkowo późno. Ale właśnie wtedy, gdy inne pszczoły kończą już sezon pożytkowy, pszczoła Kamianka radzi sobie świetnie, zbierające duże ilości spadzi. Wyprodukowany miód najczęściej gromadzony jest w nadstawce.

Pszczoły kraińskie linii Kamianka bardzo dobrze znoszą mroźną zimę, nawet jeśli mocno się przedłuża. Nie wykorzystują dużych ilości pokarmu i nie przeszkadzają im zapasy z domieszką spadzi, które wielu pszczołom innych linii osłabiają siłę rodziny. Kamianka zimuje dobrze, na wiosnę osypuje się w stopniu nieznacznym. Pszczoła Kamianka jest linią wykazującą się dużą zdrowotnością, zwłaszcza po pożytkach spadziowych. Wykazuje sporo zachowań higienicznych, utrzymuje porządek w ulu, a w przypadku pojawienia się zakażonego czerwiu czy martwych osobników, szybko wynosi je na zewnątrz.

Pszczoła Kamianka jest spokojna i łagodna. Jest prosta w obsłudze i nie robi problemów podczas przeglądów. Pszczoły dobrze trzymają się plastrów i, choć są dosyć ruchliwe, nie rozbiegają się podczas wyjęcia plastrów w czasie przeglądu. Mogą być niespokojne, natomiast raczej nigdy nie wykazują zachowań agresywnych czy atakujących. Podczas prac pasiecznych warto używać podkurzacza, ale z rozwagą. Nadmiar dymu może niepotrzebnie spowodować niepokój u pszczół.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4133

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem