Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kamianka

Na obrazku: Linia pszczół car: Kamianka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kamianka Kamianka

Linia pszczół car: Kamianka

Pszczoła kraińska linii Kamianka przystosowana jest do pracy w trudnych górskich warunkach. Została wyhodowana w okolicach Krynicy i Kamiannej. Jest bardzo miodna, wytrzymała oraz wykazuje wiele innych pożądanych cech użytkowych.

Pszczoła linii Kamianka świetnie radzi sobie na średnich pożytkach nektarowych oraz takich, które są bogate w spadź iglastą. W odróżnieniu od większości innych linii pszczoły kraińskiej, linia Kamianka dochodzi do pełnej siły dosyć długo po zimie. Rodzina rozwija się bardzo powoli, średnia siła produkcyjna pojawia się dopiero w okresie kwitnienia maliny, a pełna, maksymalna siła pojawia się dopiero na przełomie sierpnia i września, czyli wyjątkowo późno. Ale właśnie wtedy, gdy inne pszczoły kończą już sezon pożytkowy, pszczoła Kamianka radzi sobie świetnie, zbierające duże ilości spadzi. Wyprodukowany miód najczęściej gromadzony jest w nadstawce.

Pszczoły kraińskie linii Kamianka bardzo dobrze znoszą mroźną zimę, nawet jeśli mocno się przedłuża. Nie wykorzystują dużych ilości pokarmu i nie przeszkadzają im zapasy z domieszką spadzi, które wielu pszczołom innych linii osłabiają siłę rodziny. Kamianka zimuje dobrze, na wiosnę osypuje się w stopniu nieznacznym. Pszczoła Kamianka jest linią wykazującą się dużą zdrowotnością, zwłaszcza po pożytkach spadziowych. Wykazuje sporo zachowań higienicznych, utrzymuje porządek w ulu, a w przypadku pojawienia się zakażonego czerwiu czy martwych osobników, szybko wynosi je na zewnątrz.

Pszczoła Kamianka jest spokojna i łagodna. Jest prosta w obsłudze i nie robi problemów podczas przeglądów. Pszczoły dobrze trzymają się plastrów i, choć są dosyć ruchliwe, nie rozbiegają się podczas wyjęcia plastrów w czasie przeglądu. Mogą być niespokojne, natomiast raczej nigdy nie wykazują zachowań agresywnych czy atakujących. Podczas prac pasiecznych warto używać podkurzacza, ale z rozwagą. Nadmiar dymu może niepotrzebnie spowodować niepokój u pszczół.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3849

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.