Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Wielka

Na obrazku: Linia pszczół car: Wielka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Wielka Wielka

Linia pszczół car: Wielka

Pszczoła kraińska linii Wielka jest doskonale przystosowana do zbierania pożytków w różnych warunkach. Ma świetne właściwości użytkowe i biologiczne – jest miodna, nierojliwa, zimotrwała, odporna na choroby i bardzo plenna. Sprawdzi się w dużych gospodarstwach pasiecznych, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach. 

Pszczoły linii Wielka są koloru szarego, u niektórych osobników występuje też brązowy pasek na czwartym tergicie. Nie jest to jednak cecha dziedziczna i pojawia się w różnym nasileniu w obrębie jednej rodziny. Linia Wielka bardzo dobrze zimuje zarówno podczas surowych, jak i łagodnych zim. Wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a wiosenny osyp jest niewielki. Pszczoły po zimie bardzo szybko wracają do pełnej siły, ich rozwój jest bardzo dynamiczny. Tworzą rodziny silne i bardzo silne. Wykorzystują wszystkie dostępne na danym obszarze pożytki. Są bardzo miodne i pracowite nawet na obszarach ubogich pożytkowo.

Linia Wielka jest przystosowana do prowadzenia gospodarki w ulach stojakach. Zapasy miodu gromadzi w nadstawkach, a zapasy pyłku równomiernie rozkłada na plastrach. Pszczoły kraińskie linii Wielka są wyjątkowo nierojne, nastrój rojowy może czasem się zdarzyć, ale bardzo łatwo jest wyprowadzić z niego rodzinę. Pszczoły omawianej linii wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, dzięki czemu w ulu nie tylko jest sterylnie czysto, ale też jest mniejsze ryzyko zachorowania na jakąkolwiek z chorób pszczół.

Pszczoły linii Wielka są łagodne i spokojne, dobrze trzymają się plastrów. Po otwarciu ula nie rozbiegają się. Nie są agresywne ani złośliwe nawet w okresie braku pożytków czy podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Pomimo to przeglądy w ulu oraz inne prace z pszczołami najlepiej jest wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni. Pszczoły linii Wielka są łatwe w obsłudze, dlatego bez problemu powinni sobie z nimi poradzić nawet początkujący pszczelarze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 15477

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą