Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Wielka

Na obrazku: Linia pszczół car: Wielka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Wielka Wielka

Linia pszczół car: Wielka

Pszczoła kraińska linii Wielka jest doskonale przystosowana do zbierania pożytków w różnych warunkach. Ma świetne właściwości użytkowe i biologiczne – jest miodna, nierojliwa, zimotrwała, odporna na choroby i bardzo plenna. Sprawdzi się w dużych gospodarstwach pasiecznych, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach. 

Pszczoły linii Wielka są koloru szarego, u niektórych osobników występuje też brązowy pasek na czwartym tergicie. Nie jest to jednak cecha dziedziczna i pojawia się w różnym nasileniu w obrębie jednej rodziny. Linia Wielka bardzo dobrze zimuje zarówno podczas surowych, jak i łagodnych zim. Wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a wiosenny osyp jest niewielki. Pszczoły po zimie bardzo szybko wracają do pełnej siły, ich rozwój jest bardzo dynamiczny. Tworzą rodziny silne i bardzo silne. Wykorzystują wszystkie dostępne na danym obszarze pożytki. Są bardzo miodne i pracowite nawet na obszarach ubogich pożytkowo.

Linia Wielka jest przystosowana do prowadzenia gospodarki w ulach stojakach. Zapasy miodu gromadzi w nadstawkach, a zapasy pyłku równomiernie rozkłada na plastrach. Pszczoły kraińskie linii Wielka są wyjątkowo nierojne, nastrój rojowy może czasem się zdarzyć, ale bardzo łatwo jest wyprowadzić z niego rodzinę. Pszczoły omawianej linii wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, dzięki czemu w ulu nie tylko jest sterylnie czysto, ale też jest mniejsze ryzyko zachorowania na jakąkolwiek z chorób pszczół.

Pszczoły linii Wielka są łagodne i spokojne, dobrze trzymają się plastrów. Po otwarciu ula nie rozbiegają się. Nie są agresywne ani złośliwe nawet w okresie braku pożytków czy podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Pomimo to przeglądy w ulu oraz inne prace z pszczołami najlepiej jest wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni. Pszczoły linii Wielka są łatwe w obsłudze, dlatego bez problemu powinni sobie z nimi poradzić nawet początkujący pszczelarze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 12113

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem