Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Wanda

Na obrazku: Linia pszczół car: Wanda. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Wanda Wanda

Linia pszczół car: Wanda

Pszczoła kraińska linii Wanda wykazuje wysokie właściwości biologiczne i użytkowe. Jest bardzo miododajna i doskonale sprawdza się zarówno w dużych pasiekach, nastawionych na gospodarkę intensywną, jak i w niewielkich pasiekach amatorskich.

Pszczoły linii Wanda bardzo dobrze zimują i nie wymagają nadmiernych przygotowań do zimowli. W zimie zużywają średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osyp jest niewielki. Pszczoły bardzo szybko wracają do pełnej siły, gdyż charakteryzuje je dynamiczny i szybki rozwój wiosenny. Dzięki temu już na początku sezonu pszczelarskiego intensywnie zbierają nektar i pyłek z pożytków położonych w pobliżu pasieki. Pszczoła linii Wanda tworzy bardzo silne rodziny, które doskonale radzą sobie nawet w mało sprzyjających warunkach. Wysoką miodność utrzymują przez cały sezon pszczelarski. Przy bardzo obfitym pożytku mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Pszczoły linii Wanda świetnie sobie radzą nawet na terenach słabych pożytkowo.

Pszczoły kraińskie linii Wanda są nierojliwe. W przypadku pojawienia się nastroju rojowego rodzinę można z niego bardzo łatwo wyprowadzić. W gnieździe utrzymują porządek i na bieżąco usuwają z niego martwy lub zarażony czerw oraz inne, potencjalnie chorobotwórcze obiekty. Pszczoła linii Wanda bywa używana do krzyżówek międzyrasowych, w których stroną ojcowską jest któraś z linii pszczoły środkowoeuropejskiej. Taka krzyżówka daje świetne wyniki produkcyjne i odznacza się bardzo dobrą zimotrwałością.

Pszczoła linii Wanda jest niepłochliwa, spokojna i łagodna. Podczas przeglądu ula dobrze trzyma się na plastrach, porusza się powoli, nie jest zbyt ruchliwa. Przy ładnej, słonecznej pogodzie praca przy pszczołach nie wymaga używania podkurzacza. Pszczoły nie są agresywne i złośliwe nawet podczas przerwy w pożytkach lub w przypadku, gdy następuje gwałtowne załamanie pogody.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4400

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.