Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Tb

Na obrazku: Linia pszczół car: Tb. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Tb Tb

Linia pszczół car: Tb

Pszczoła kraińska linii Tb przystosowana jest do wykorzystywania wszelkiego rodzaju pożytków. To linia silna i miodna, doskonale radzi sobie w warunkach użytkowych i klimatycznych w całym kraju. Ma świetne cechy użytkowe i biologiczne.

Pszczoły linii Tb są średniej wielkości. Mają ciemnoszare ubarwienie i są pokryte krótkimi, gęstymi włoskami w kolorze szarym połyskującym na srebrzysto. Pszczoły najczęściej dobrze zimują, przy średnim wykorzystaniu zapasu zimowego pokarmu. Jednak gdy warunki środowiskowe są niekorzystne (np. gwałtowne wahania temperatury czy nadmierna wilgotność powietrza) rodzina w czasie zimowli może mieć tendencję do porażenia grzybicą wapienną. Pszczoły linii Tb można hodować zarówno w dużych, towarowych pasiekach, jak i w przydomowych ulach.

Linia Tb wykorzystuje wszystkie pojawiające się w ciągu sezonu pożytki, zarówno wczesne, jak i późne, nektarowe i spadziowe. Wyprodukowany miód gromadzi przede wszystkim w nadstawkach. Jeśli pożytek jest bardzo obfity, ograniczają czerwienie matek w części gniazdowej i także tam gromadzą zapasy miodu. Pszczoły omawianej linii poszywają miód na sucho lub na pół-mokro. W dość dużych ilościach gromadzą także pyłek, który dokładnie i równomiernie jest rozmieszczany na plastrach. Pszczoły linii Tb na ogół nie są rojliwe. Nastrój rojowy może jednak pojawić się podczas długotrwałej przerwy w pożytkach lub gdy pożytki są wyjątkowo ubogie. Jednak bardzo łatwo je z niego wyprowadzić przy użyciu tradycyjnych metod pszczelarskich.

Pszczoły są łagodne, spokojne i nie wykazują oznak agresji nawet przy zmiennej pogodzie. Podczas przeglądu ula dobrze trzymają się na plastrach i nie zaprzestają pracy. Nie wykazują też żadnych oznak niepokoju. Jeśli pożytek wokół pasieki jest obfity, prace przy ulu można przeprowadzać bez użycia podkurzacza. Odymianie będzie natomiast potrzebne, jeśli pszczoły od dłuższego czasu mają ubogie pożytki. Mogą być wtedy nieco agresywne.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3845

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.