Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: T

Na obrazku: Linia pszczół car: T. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car T T

Linia pszczół car: T

Pszczoła kraińska linii T została wyselekcjonowana z linii pszczół importowanych z Austrii. Specjalizuje się w wykorzystaniu pożytków średnich oraz późnych, szczególnie spadzi. Pszczoły linii T są bardzo miodne i świetnie sprawdzą się w każdej pasiece, zarówno dużej, jak i niewielkiej.

Pszczoły linii T są najbardziej wyrównaną linią pszczół kraińskich. Wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków dostępnych na obszarze ich lotów. Tworzą rodziny silne i bardzo silne. Doskonale znoszą zimowlę, wykorzystując niewielkie ilości pokarmu. Na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim i bardzo szybko powracają do pełnej siły rodziny. Gdy pożytki na danym obszarze są bardzo silne, u pszczół linii T występuje ograniczanie matek w czerwieniu. Wiosną w ulu gniazdo jest bardzo wyraźnie oddzielone od miodni. Jednak matka przed okresem składania jaj dokładnie obchodzi cały ul i składa jaja w wolnych komórkach, bez względu na to, w jakim miejscu się one znajdują.

Pszczoły linii T są bardzo pracowite, miodne i plenne, dobrze trzymają się plastrów, choć są przy tym dość ruchliwe. Mają wysoko rozwinięte zachowania higieniczne – dokładnie sprzątają gniazdo, usuwając z niego martwy lub zniekształcony chorobowo czerw. Są dość odporne na występowanie chorób pszczół. Pszczoły kraińskie linii T należą do wyjątkowo spokojnych i łagodnych. Spokój ten zachowują nawet podczas przerw w pożytkach oraz przy nieciekawej, wietrznej pogodzie. Przeglądy ula należy jednak wykonywać w ładne, słoneczne dni. Używanie podkurzacza nie jest potrzebne – pszczoły po otwarciu ula nadal zajmują się swoją pracą, nie spływają po ramkach i nie zbierają się do lotu. Są dość łatwe w obsłudze, mogą je hodować zarówno doświadczeni pszczelarze, jak i tacy, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z pszczołami. Linia T może być użytkowana zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i w amatorskich, niedużych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2096

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.