Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: SK

Na obrazku: Linia pszczół car: SK. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car SK SK

Linia pszczół car: SK

Pszczoła kraińska linii SK świetnie sprawdzi się w każdej pasiece. Jest bardzo miododajna, plenna i doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych w różnych regionach naszego kraju.

Pszczoły linii SK są szaro ubarwione, dotyczy to zarówno matek, jak i robotnic oraz trutni. U niektórych osobników mogą występować rudawe tergity, nie jest to jednak cecha dziedziczna. Wykorzystują różne rodzaje pożytku, w zależności od jego dostępności na danym terenie. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze zimują przy wykorzystaniu niewielkich ilości zapasów. Na wiosnę osyp jest nieduży, a pszczoły mają dużą dynamikę rozwoju. Szybko powracają do pełnej siły rodziny i natychmiast rozpoczynają loty pożytkowe.

Rojliwość pszczół linii SK jest średnia, czyli nastrój rojowy zdarzać się może. Kiedy się pojawi, należy go rozładować poprzez dokarmienie (jeśli przyczyną jest chwilowy brak pożytku) lub powiększenie gniazda (gdy przyczyną nastroju rojowego jest zbyt ciasne gniazdo). Jeżeli pojawia się długotrwała przerwa w pożytku, matki po pewnym czasie automatycznie przerywają czerwienie.

Pszczoły kraińskie linii SK są bardzo łagodne i spokojne. Dobrze trzymają się ramek. Przeglądy w ulu można wykonywać praktycznie zawsze, bez względu na porę dnia czy pogodę. Nawet, gdy nie ma słońca i jest wietrznie, pszczoły linii SK nie wykazują jakichkolwiek oznak agresji czy złośliwości. Omawiana linia może być hodowana zarówno przez doświadczonych pszczelarzy, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć się w sztuce pszczelarskiej.

Pszczoła SK jest bardzo miodna, produkuje duże ilości miodu bez względu na pogodę. Ma też wysoce rozwinięte zachowania higieniczne – utrzymuje porządek w gnieździe i dba o to, by nie znajdowały się w nim martwe osobniki czy czerw wykazujący porażenie jakąś chorobą. Dzięki temu jest to linia bardzo żywotna i odporna na występowanie chorób pszczół.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3917

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.