Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: S

Na obrazku: Linia pszczół car: S. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car S S

Linia pszczół car: S

Pszczoła kraińska linii S cieszy się ogromnym uznaniem wśród pszczelarzy, gdyż jej walory użytkowe i biologiczne świetnie sprawdzają się w pasiekach położonych na terenie całego kraju. Pszczoły doskonale przystosowują się do różnych warunków, osiągając przy tym bardzo dużą wydajność miodową.

Pszczoły kraińskie linii S są średniej wielkości i mają ciemnoszare powłoki chitynowe. Zalecane są na pożytki wczesne i średnio wczesne, zarówno nektarowe, jak i spadziowe o równym stopniu nasilenia. Jednak pożytki późne także wykorzystuje bardzo dobrze. Pszczoły tej linii bardzo chętnie przechodzą do nadstawek oraz kolejnych korpusów w ulu. Przeznaczone są zarówno do gospodarki stacjonarnej, jak i wędrownej. W obu przypadkach ich miododajność pozostaje na wysokim poziomie. Przy bardzo obfitych pożytkach pszczoły mają tendencje do ograniczania matek w czerwieniu. Jeśli natomiast pożytki są nieco słabsze, dobrym rozwiązaniem dla zachowania równowagi w ulu jest zastosowanie kraty odgrodowej.

Pszczoły linii S bardzo dobrze zimują, także podczas chłodnych i przedłużających się zim. Podczas zimowli nie wykorzystują zbyt dużych ilości zapasów pokarmu. Na wiosnę charakteryzują się dynamicznym i szybkim rozwojem, dzięki czemu bardzo szybko powracają do pełnej siły i mogą zacząć loty na wczesnowiosenne pożytki. W przypadku pasiek towarowych zaleca się wykorzystanie krzyżówek pszczół linii S z innymi liniami o wysokich walorach użytkowych.

Rodziny linii S są zwykle silne lub średnie. Rzadko wchodzą w nastrój rojowy, a jeśli się zdarzy, można je z niego łatwo wyprowadzić. Pszczoły produkują bardzo duże ilości mleczka oraz pyłku, przez co bywają wykorzystywane do wychowu matek pszczelich. Linia S to pszczoły spokojne i łagodne, podczas przeglądów dobrze trzymają się plastrów i nie atakują pszczelarza. Zachowania agresywne wykazują niezwykle rzadko. Mogą się zdarzyć w przypadku długotrwałej przerwy w pożytkach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 11750

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Pszczelarz a faktura VAT RR

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi