Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: S

Na obrazku: Linia pszczół car: S. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car S S

Linia pszczół car: S

Pszczoła kraińska linii S cieszy się ogromnym uznaniem wśród pszczelarzy, gdyż jej walory użytkowe i biologiczne świetnie sprawdzają się w pasiekach położonych na terenie całego kraju. Pszczoły doskonale przystosowują się do różnych warunków, osiągając przy tym bardzo dużą wydajność miodową.

Pszczoły kraińskie linii S są średniej wielkości i mają ciemnoszare powłoki chitynowe. Zalecane są na pożytki wczesne i średnio wczesne, zarówno nektarowe, jak i spadziowe o równym stopniu nasilenia. Jednak pożytki późne także wykorzystuje bardzo dobrze. Pszczoły tej linii bardzo chętnie przechodzą do nadstawek oraz kolejnych korpusów w ulu. Przeznaczone są zarówno do gospodarki stacjonarnej, jak i wędrownej. W obu przypadkach ich miododajność pozostaje na wysokim poziomie. Przy bardzo obfitych pożytkach pszczoły mają tendencje do ograniczania matek w czerwieniu. Jeśli natomiast pożytki są nieco słabsze, dobrym rozwiązaniem dla zachowania równowagi w ulu jest zastosowanie kraty odgrodowej.

Pszczoły linii S bardzo dobrze zimują, także podczas chłodnych i przedłużających się zim. Podczas zimowli nie wykorzystują zbyt dużych ilości zapasów pokarmu. Na wiosnę charakteryzują się dynamicznym i szybkim rozwojem, dzięki czemu bardzo szybko powracają do pełnej siły i mogą zacząć loty na wczesnowiosenne pożytki. W przypadku pasiek towarowych zaleca się wykorzystanie krzyżówek pszczół linii S z innymi liniami o wysokich walorach użytkowych.

Rodziny linii S są zwykle silne lub średnie. Rzadko wchodzą w nastrój rojowy, a jeśli się zdarzy, można je z niego łatwo wyprowadzić. Pszczoły produkują bardzo duże ilości mleczka oraz pyłku, przez co bywają wykorzystywane do wychowu matek pszczelich. Linia S to pszczoły spokojne i łagodne, podczas przeglądów dobrze trzymają się plastrów i nie atakują pszczelarza. Zachowania agresywne wykazują niezwykle rzadko. Mogą się zdarzyć w przypadku długotrwałej przerwy w pożytkach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8652

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.