Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: R

Na obrazku: Linia pszczół car: R. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jp

linia pszczół pszczoła kraińska car R R

Linia pszczół car: R

Pszczoła kraińska linii R zalecana jest przede wszystkim do pasiek wędrownych, które zapewnią jej stały pożytek na odpowiednim poziomie. W hodowli stacjonarnej pszczoła może radzić sobie nieco gorzej, wtedy zalecane jest ograniczanie matek w czerwieniu.

Pszczoła linii R ma ciemnobrązowe powłoki chitynowe, charakteryzujące się delikatnym połyskiem. W populacji tych pszczół mogą pojawiać się osobniki z mocno widocznymi paskami na odwłokach, nie jest to jednak cecha dziedziczna. Pszczoła linii R musi mieć w pobliżu stały pożytek na odpowiednim poziomie. Jeśli występują braki i pszczoła nie ma gdzie zbierać nektaru, niemal automatycznie zaczyna wytwarzać się w ulu nastrój rojowy. Linia ta wymaga też terminowego zmniejszania gniazda w celu dostosowania go do siły rodziny. Pszczoła R zalecana jest dla doświadczonych pszczelarzy, którzy umiejętnie radzą sobie z dość trudnymi pszczołami. Nie jest dobrym pomysłem wybieranie tych pszczół przez początkujących pszczelarzy.

Pszczoła linii R tworzy bardzo duże i silne rodziny. Wykorzystuje praktycznie każdy rodzaj pożytków, od wczesnych do bardzo późnych. Dobrze zimuje, wykorzystując średnie ilości pokarmu, bardzo słabo osypuje się na wiosnę. Po zimie rodziny bardzo szybko powracają do pełnej siły. Pszczoły linii R są bardzo plenne, wymagają prowadzenia intensywnej gospodarki pasiecznej. Produkują duże ilości miodu, chętnie przechodzą do nadstawek i kolejnych korpusów w ulach. Linię R bardzo często wykorzystuje się do wychowu matek oraz do produkcji mleczka pszczelego, pyłku i wosku.

Pszczoła odznacza się wysoką zdrowotnością, nie jest podatna na choroby, utrzymuje duży porządek w ulu i szybko pozbywa się martwego lub zmienionego chorobowo czerwiu i innych potencjalnych czynników chorobowych. W warunkach obfitego pożytku pszczoła linii R jest spokojna, łagodna, dobrze trzyma się plastrów i nie sprawia problemu podczas przeglądu ula i innych prac w pasiece.  

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2810

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.