Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: PWJOT

Na obrazku: Linia pszczół car: PWJOT. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jp

linia pszczół pszczoła kraińska car PWJOT PWJOT

Linia pszczół car: PWJOT

Pszczoła kraińska linii PWJOT wywodzi się z pszczół sprowadzanych z Węgier. Została uzyskana z rezerwy genetycznej Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Pszczoła tej linii tworzy silne, pracowite rodziny, które wykazują się dużą miodnością. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w tych pasiekach, które są nastawione na jak największą produkcję miodu towarowego. 

Pszczoła PWJOT ma charakterystyczny wygląd – ciemny oskórek i bardzo jasne włoski. Wykorzystuje wszystkie rodzaje pożytków, od wczesnych do późnych. W przypadku braku pożytków intensywnych, zbiera nektar z każdej nektarującej rośliny. Produkuje duże ilości miodu towarowego.

Pszczoła kraińska linii PWJOT doskonale nadaje się do pasiek prowadzących gospodarkę intensywną. Bardzo dobrze zimuje, a po zimie osypuje się w niewielkim stopniu. W sezonie zimowym wykorzystuje średni ilości pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko rodziny wracają do pełnej siły, dzięki czemu mogą dobrze wykorzystywać nawet bardzo wczesne pożytki. Pszczoła PWJOT utrzymuje duży porządek w gnieździe, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia i obiekty, które mogłyby być zagrożeniem dla rodziny.

Omawiana linia pszczół jest mało lub średnio rojliwa, bardzo rzadko wchodzi w nastrój rojowy. Jeśli jednak nastrój rojowy się pojawi, można pszczoły z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu najprostszych metod. Pszczoła PWJOT ma łagodne i spokojne usposobienie. Nie wykazuje zachowań agresywnych nawet podczas przerwy w pożytkach lub przy kiepskiej, wietrznej pogodzie. Przeglądy najlepiej przeprowadzać podczas ciepłych, słonecznych dni. Po otwarciu ula pszczoły dobrze trzymają się plastrów, nie odlatują i nie wykazują oznak niepokoju. Warto jednak pamiętać, że nie lubią zbyt dużych ilości dymu, dlatego podkurzacz należy stosować z umiarem. Nadmiar dymu może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, zamiast pszczoły uspokoić, zacznie je denerwować.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4424

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
Pasieki Skiba
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.