Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Na obrazku: Linia pszczół car: Pogórska (Cb). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Pogórska Pogórska car Cb Cb

Linia pszczół car: Pogórska (Cb)

Pszczoła kraińska linii Pogórska została wyselekcjonowana z bardzo dobrej populacji pszczół występujących na obszarze Pogórza Tatrzańskiego. Pszczoły tej linii są silne, bardzo miodne i doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pszczoły kraińskie linii Pogórska są średniej wielkości, wszystkie osobniki (matki, robotnice i trutnie) mają szare ubarwienie. Omawiana linia pszczół jest dostosowana do zbierania nektaru na pożytkach średnio wczesnych oraz późnych, także spadziowych. Wyprodukowany miód pszczoły linii Pogórska składają zarówno w gnieździe, jak i w nadstawce. Są bardzo miodne, zbierają miód ze wszystkich pożytków dostępnych w zasięgu ich lotów, nie tylko z roślin wybitnie miododajnych.

Pszczoły linii Pogórska dobrze zimują, wykorzystując w sezonie zimowym średnie ilości pokarmu. Wiosenny osyp jest niewielki. Dobrze znoszą nawet mroźne i przedłużające się zimy. Jednak po zimie rodzina potrzebuje sporo czasu, aby powrócić do pełnej siły. Tempo rozwoju tej linii jest umiarkowane, pełnię rozwoju osiąga dopiero w połowie maja. Z tego też powodu nie zbiera bardzo wczesnych pożytków. Na wiosnę rodziny linii Pogórska najczęściej nie potrzebują ścieśniania gniazda, aby powrócić do pełnej siły.

Pszczoły linii Pogórska są mało rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawia, można je z niego bardzo łatwo wyprowadzić. Mają skłonność do cichej wymiany matek. W silnych rodzinach zakładają miseczki matecznikowe, które jednak nie są zaczerwiane. Pszczoły gromadzą bardzo duże ilości pyłku, który składują w pobliżu gniazda oraz na skrajnych plastrach w ulu. Mają łagodne i spokojne usposobienie, nie wykazują tendencji do agresji. Nie są wrażliwe na zmiany pogody. Przeglądy najlepiej jednak wykonywać w ciepłe i słoneczne dni. Po otwarciu ula i wyjęciu plastrów, pszczoły dobrze się na nich trzymają i nie spływają z nich ani nie wzbijają się w powietrze.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3831

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.