Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: PA

Na obrazku: Linia pszczół car: PA. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car PA PA

Linia pszczół car: PA

Pszczoła kraińska linii PA została wyselekcjonowana z pszczół importowanych z Austrii. Doskonale radzi sobie w warunkach klimatycznych i pożytkowych całej Polski. Pszczoły tej linii mają wysoko rozwinięte cechy biologiczne i użytkowe, dzięki czemu posiadanie ich w pasiece zawsze przynosi dobre efekty.

Pszczoła kraińska linii PA świetnie radzi sobie z wykorzystaniem różnych pożytków, zarówno bardzo wczesnych, jak i późnych (np. wrzos czy spadź). Najlepiej sprawdzi się na terenach zróżnicowanych pożytkowo, wtedy można mieć pewność, że będzie miała co zbierać od wczesnej wiosny do jesieni. W przypadku braku obfitych pożytków zbiera nektar ze wszystkich dostępnych w pobliżu roślin. Pszczoły omawianej linii można hodować zarówno w dużych gospodarstwach towarowych, jak i w niewielkich amatorskich pasiekach.

Pszczoły linii PA doskonale zimują, choć nie wymagają znaczących przygotowań do zimowli – rodziny przed zimą są po prostu silne. W sezonie zimowym zużywają niewielkie ilości zapasów, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo dużą dynamiką wiosennego rozwoju i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Tworzą silne rodziny, odznaczające się skutecznością w miodobraniu, plennością i pracowitością. Przy bardzo silnych pożytkach mają nieznaczną skłonność do ograniczania matek w czerwieniu.

Pszczoły kraińskie linii PA są łatwe w obsłudze, spokojne i łagodne. Nie wykazują oznak agresji nawet przy braku pożytków czy przy złej pogodzie. Są dość ruchliwe, jednak bardzo dobrze trzymają się plastrów. Podczas przeglądu ula siedzą na ramkach, nie spływają z nich ani nie odlatują. Mogą być niespokojne, gdy pszczelarz użyje zbyt dużo dymu z podkurzacza. Pszczoły linii PA zachowują w ulu porządek i na bieżąco usuwają z niego osobniki martwe lub zmieniony chorobowo czerw. Dzięki temu zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób na rodzinę, która pozostaje w ulu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1638

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.