Linia pszczół car: PA

Na obrazku: Linia pszczół car: PA. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg
Linia pszczół car: PA
Pszczoła kraińska linii PA została wyselekcjonowana z pszczół importowanych z Austrii. Doskonale radzi sobie w warunkach klimatycznych i pożytkowych całej Polski. Pszczoły tej linii mają wysoko rozwinięte cechy biologiczne i użytkowe, dzięki czemu posiadanie ich w pasiece zawsze przynosi dobre efekty.
Pszczoła kraińska linii PA świetnie radzi sobie z wykorzystaniem różnych pożytków, zarówno bardzo wczesnych, jak i późnych (np. wrzos czy spadź). Najlepiej sprawdzi się na terenach zróżnicowanych pożytkowo, wtedy można mieć pewność, że będzie miała co zbierać od wczesnej wiosny do jesieni. W przypadku braku obfitych pożytków zbiera nektar ze wszystkich dostępnych w pobliżu roślin. Pszczoły omawianej linii można hodować zarówno w dużych gospodarstwach towarowych, jak i w niewielkich amatorskich pasiekach.
Pszczoły linii PA doskonale zimują, choć nie wymagają znaczących przygotowań do zimowli – rodziny przed zimą są po prostu silne. W sezonie zimowym zużywają niewielkie ilości zapasów, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo dużą dynamiką wiosennego rozwoju i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Tworzą silne rodziny, odznaczające się skutecznością w miodobraniu, plennością i pracowitością. Przy bardzo silnych pożytkach mają nieznaczną skłonność do ograniczania matek w czerwieniu.
Pszczoły kraińskie linii PA są łatwe w obsłudze, spokojne i łagodne. Nie wykazują oznak agresji nawet przy braku pożytków czy przy złej pogodzie. Są dość ruchliwe, jednak bardzo dobrze trzymają się plastrów. Podczas przeglądu ula siedzą na ramkach, nie spływają z nich ani nie odlatują. Mogą być niespokojne, gdy pszczelarz użyje zbyt dużo dymu z podkurzacza. Pszczoły linii PA zachowują w ulu porządek i na bieżąco usuwają z niego osobniki martwe lub zmieniony chorobowo czerw. Dzięki temu zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób na rodzinę, która pozostaje w ulu.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2204
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Rekordowe wsparcie dla pszczelarzy w latach 2020-2022
Rekordowe środki trafiły do polskich pszczelarzy Jakub Wojas

Zwiększono dopłaty do każdej rodziny pszczelej w 2023 roku
Więcej środków na pszczoły z budżetu Polski Jakub Wojas

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022
Pszczoły zatrudnione do badania jakości powietrza w Pile Jakub Wojas

Mieszkaniec RPA śmiertelnie pożądlony przez pszczoły. Myślał, że są to jego przodkowie
Głupia śmierć mężczyzny Jakub Wojas

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada dopłaty do ubezpieczenia upraw miododajnych facelii 2022
Będą dopłaty do ubezpieczeń roślin miododajnych Jakub Wojas

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022
Recykling w pszczelarstwie Jakub Wojas

Intensywne działania dla pszczół realizowane przez LGD Dunajec-Biała 2022
LGD Dunajec-Biała nie próżnowała w 2022 Łukasz Jaje
