Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Sztuczna pszczoła

Na zdjęciu: sztuczne pszczoły. Źródło: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/23/RoboBees.jpg

sztuczna pszczoła zapylanie roślin Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Northeastern RoboBee Politechnika Wrocławska

Sztuczna pszczoła

Nowoczesne technologie rozwijają się dziś w niezwykłym tempie. Naukowcy, którzy zajmują się budową robotów, z roku na rok osiągają coraz większa precyzję, a z ich wytworami można już sobie swobodnie porozmawiać. Nic więc dziwnego, że mechanizacja i cybernetyka pojawia się też w pszczelarstwie. Jednak w mocno zaskakującej formie.

Wiele grup naukowców intensywnie pracuje nad stworzeniem szcztucznej pszczoły. Na szczęście nie jest to pomysł na zintensyfikowanie produkcji miodu w nowoczesnych pasiekach. Pszczoły w tym zakresie są dużo bardziej precyzyjne niż jakiekolwiek maszyny. Chodzi natomiast o problem zapylania. Światowe rolnictwo potrzebuje bowiem pszczół, a tych jest coraz mniej. Ma to związek z licznymi chorobami pszczół, szczególnie z CCD, czyli masowym ginięciem pszczół. Podczas gdy jedni naukowcy pracują nad wyhodowaniem takich gatunków pszczół, które będą wyjątkowo odporne na choroby, inni podjęli się pracy nad stworzeniem sztucznej pszczoły.

Prace nad sztuczną pszczoła odbywają się od kilku lat między innymi na Uniwersytecie Harvarda oraz Uniwersytecie Northeastern. Naukowcom udało się stworzyć tak zwaną RoboBee – to niewielki robot wyposażony w doskonale przemyślany mechanizm pobierający i przenoszący pyłek. W tym wyścigu nad stworzeniem idealnej sztucznej pszczoły możemy też znaleźć polski akcent – z naukowcami z Zachodu skutecznie konkurują specjaliści z Politechniki Warszawskiej. Mają w planach stworzenie sztucznej pszczoły, która w zapylaniu będzie bardziej wydajna niż prawdziwa – będzie zbierać i przenosić pyłek, natomiast nie będzie zajmować się poszukiwaniem jedzenie. Choć prace nad sztucznymi pszczołami są już mocno zaawansowane, na razie nie grozi nam inwazja setek tysięcy robo-pszczół latających nad polami.

Opracowano na podstawie:
Wyobraź sobie świat bez pszczół…, www.ekologia.pl, 2.11.2014 r.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7141

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Banan w cieście

Klasyczna truskawka z miodem

Puszysty omlet z bananami

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR