Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Niw

Na obrazku: Linia pszczół car: Niw. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Niw Niw

Linia pszczół car: Niw

Pszczoła kraińska linii Niw zalecana jest w szczególności do niewielkich, przydomowych pasiek. Jest wysoce miodna, spokojna i łatwa w obsłudze. Bez obaw mogą pszczoły linii Niw hodować nawet początkujący pszczelarze.

Pszczoła linii Niw ma szaro-ziemiste chitynowe powłoki, na których lekko zaznaczają się paski w kolorze jasnoszarym. Pszczoły tej linii tworzą rodziny o średniej sile. Dobrze znoszą zimowlę, przy wykorzystaniu średniej ilości pokarmu. Osyp na wiosnę nie jest zbyt duży, jednak pszczoły potrzebują nieco więcej czasu, by powrócić do pełnej siły. Ich wiosenny rozwój jest nieco opóźniony w porównaniu do pszczół innych linii.

Pszczoła linii Niw doskonale wykorzystuje wszystkie pożytki, zarówno wczesne, jak i późniejsze. Zbiera nektar i pyłek z roślin ogrodowych i polnych. Ma dużą wydajność miodową i jest bardzo pracowita. Niezbyt chętnie przechodzi do nadstawek. Matki linii Niw intensywnie czerwią, ale pszczoły nie mają tendencji do rojenia się. Gdy nastrój rojowy jednak się pojawi, można go bardzo łatwo opanować przy zastosowaniu podstawowych metod pszczelarskich. Pszczoły tej linii mają dużą tendencje do gromadzenia mleczka pod larwami, bardzo dobrze odbudowują plastry, gromadzą też duże ilości pyłku, który układają równomiernie w plastrach. Gdy pożytek jest bardzo obfity, pszczoły linii Niw ograniczają matkę w czerwieniu.

Pszczoła kraińska linii Niw wykazuje sporo zachowań higienicznych, utrzymuje porządek w ulu i na bieżąco sprząta z gniazda wszystkie martwe osobniki czy czerw wykazujący oznaki porażenia jakąś chorobą. Pszczoły spokojne i łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych zarówno w przypadku chwilowego braku pożytków, jak i podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Podczas przeglądów są spokojne, dobrze się trzymają plastrów, nie wzbijają się w powietrze ani nie spływają z ramek. Przeglądy można wykonywać bez konieczności odymiania ula. 

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3198

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.