Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: N

Na obrazku: Linia pszczół car: N. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car N N

Linia pszczół car: N

Pszczoła kraińska linii N została wyselekcjonowana w oparciu o linie pszczół sprowadzane z Niemiec. Jest bardzo plenna i miodna, świetnie sprawdza się przede wszystkim w pasiekach towarowych, ale także w niewielkich gospodarstwach pasiecznych.

Linia pszczół N przystosowana jest do gospodarowania na pożytkach na terenie całego naszego kraju. Pszczoły tej linii (zarówno matki, jak i robotnice oraz trutnie) są duże i mają jasną barwę. Pszczoły wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków, zarówno nektarowe, jak i spadziowe, wczesne, średnie i późne. Gdy w pobliżu nie ma obfitego pożytku, wykorzystują inne rośliny, które choć w niewielkim stopniu produkują nektar. Produkują duże ilości miodu, który gromadzą w różnych częściach ula. Bardzo chętnie przechodzą do nadstawek. Najlepiej sprawdzą się w przypadku gospodarki intensywnej, prowadzonej w ulach typu stojak. W innych rodzajach uli mogą, ale wcale nie muszą czuć się nieco gorzej i być mniej wydajne.

Jakość zimowania pszczół linii N jest w dużym stopniu uzależniona od przygotowania rodziny do zimy. Jedynie dobrze przygotowana rodzina z zapewniona odpowiednią ilością pokarmu przezimuje dobrze. Pszczelarze, którzy działają w myśl zasady, że pszczoły jakoś sobie poradzą, mogą na wiosnę być mocno zdziwieni. Słabe rodziny źle znoszą zimę i wiosną bardzo długo dochodzą do pełnej siły. Silne rodziny mają natomiast doskonałą dynamikę rozwoju wiosennego i szybko zaczynają loty na pożytki.

Pszczoła kraińska linii N jest mało rojliwa, bardzo rzadko zdarza się, że wchodzi w nastrój rojowy. Jest spokojna i łagodna. Na plastrach porusza się powoli. Podczas przeglądu ula dobrze trzyma się ramek i nie wzbija się w powietrze. Podczas prac przy ulu warto zachować umiar używając podkurzacza, nadmiar dymu może wywołać u pszczół niepokój. Pszczoły linii N nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas załamania pogody oraz przy braku pożytków.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3360

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.