Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Marynka (Mr)

Na obrazku: Linia pszczół car: Marynka (Mr). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Marynka Marynka

Linia pszczół car: Marynka (Mr)

Pszczoła kraińska linii Marynka jest bardzo miodna i świetnie wykorzystuje różne pożytki. Jej selekcję rozpoczęto w 1993 roku. Punktem wyjścia było aż dziewięć innych linii pszczoły kraińskiej, które były wtedy hodowane w naszym kraju.

Efektem pracy selekcjonerów, którzy odpowiednio krzyżowali poszczególne linie, było powstanie pszczoły o wysokich cechach użytkowych, przede wszystkim o bardzo dużej miodności. Pszczoła linii Marynka bardzo dobrze zimuje, wykorzystując przez zimę średnie zapasy pokarmu. Na wiosnę osypuje się w stopniu niewielkim i bardzo szybko powraca do pełnej siły. Dynamiczny rozwój wiosenny sprawia, że Marynka wykorzystuje już bardzo wczesne pożytki. Jest bardzo pracowita przez cały sezon pożytkowy, aż do pożytków wczesnojesiennych. Dobrze sprawdza się zarówno w gospodarce intensywnej, jak i ekstensywnej.

Pszczoły linii Marynka sklepią miód na sucho, chętnie przechodzą do nadstawek i gromadzą w nich duże ilości miodu. Nie wykazują tendencji do nastroju rojowego, jeśli jednak pojawi się on, można go bardzo szybko złagodzić. Pszczoła należy do linii pszczół bardzo spokojnych i łagodnych. Nie wykazuje zachowań agresywnych nawet podczas przerwy w pożytkach czy podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Podczas przeglądów dobrze trzyma się plastrów i spokojnie po nich chodzi. Nie wzbija się w powietrze ani nie spływa z plastrów. Przeglądy jednak najlepiej wykonywać podczas ciepłych i słonecznych dni. Podczas używania podkurzacza należy zachować umiar – nadmiar dymu nie uspokoi pszczół, a spowoduje niepokój w ulu. 

Pszczoła kraińska linii Marynka jest dość odporna na występowanie popularnych chorób pszczelich. Zawdzięcza to zaawansowanym zachowaniom higienicznym. Utrzymuje porządek w gnieździe, bardzo szybko namierza i eliminuje chory lub martwy czerw z plastrów. Nad omawianą linią nadal trwają prace selekcyjne, aby jeszcze mocniej uwydatnić zachowania higieniczne i uodpornić pszczoły na choroby.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9794

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.