Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Majówka

Na obrazku: Linia pszczół car: Majówka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Majówka Majówka

Linia pszczół car: Majówka

Pszczoła kraińska linii Majówka wywodzi się z terenów Europy Środkowej. Jest selekcjonowana w rejonie centralnej Polski i w takich warunkach pożytkowych oraz klimatycznych czuje się zdecydowanie najlepiej. Jest pszczołą bardzo miodną, spokojną i pracowitą.

Majówka została wyselekcjonowana z pszczół austriackich i niemieckich oraz z powstałych w wyniku tego połączenia populacji, które wykazywały wszystkie pożądane cechy użytkowe. Wszystkie pszczoły tej linii (matki, robotnice i trutnie) są średniej wielkości i mają szare ubarwienie. Na plastrach są mało lub średnio ruchliwe. Świetnie sprawdzają się na terenach, które są ubogie pożytkowo. Są bardzo pracowite i zbierają nektar nawet z pojedynczych roślin. Przystosowane są przede wszystkim do zbiorów bardzo wczesnych, wczesnych i średnich. Pod koniec sezonu poużytkowego wydajność pszczół linii Majówka może być nieco niższa niż na wiosnę.

Pszczoły kraińskie linii Majówka bardzo dobrze zimują, nie zużywają podczas zimowli dużych ilości pokarmu, nie mają tendencji do nadmiernego osypywania się. Na wiosnę cechują się dużą dynamiką rozwoju. Szybko powracają do pełnej siły, dzięki czemu bardzo dobrze wykorzystują te pożytki, które pojawiają się wczesną wiosną. Do ula przynoszą duże ilości miodu, które składują nad gniazdem. Omawiana linia pszczół najlepiej czuje się w ulach leżakach z nadstawkami oraz w klasycznych stojakach. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych gospodarstwach nastawionych na jak największą produkcję, jak i w niewielkich, amatorskich pasiekach.

Pszczoła linii Majówka jest nierojliwa, w nastrój rojowy wchodzi wyjątkowo rzadko. Jest bardzo spokojna i łagodna. Podczas przeglądów dobrze trzyma się plastrów. Warto jednak zachować umiar przy używaniu podkurzacza. Pszczoły linii Majówka nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas załamania pogody czy w sytuacji chwilowej przerwy w pożytkach. 

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4919

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.