Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kujawska (kd)

Na obrazku: Linia pszczół car: Kujawska (kd). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kujawska Kujawska

Linia pszczół car: Kujawska (kd)

Pszczoła kraińska linii Kujawska to linia syntetyczna, która została wyselekcjonowana z trzech innych linii pszczół kraińskich – jedna z nich pochodziła z Niemiec, a dwie z Austrii. Pszczoły budują bardzo silne rodziny i najlepiej sprawdzają się w warunkach gospodarki intensywnej prowadzonej w ulach wielkokorpusowych.

Pszczoła kraińska linii Kujawska jest ciemnoszara, ma jednak wyraźnie jaśniejsze paski włosków na tergitach. Mogą też zdarzać się osobniki z zażółconymi tergitami. Omawiana linia pszczół bardzo dobrze zimuje – wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypuje się w stopniu minimalnym. Ważną cechą podczas zimowli omawianej linii jest brak czerwiu prawie przez pół roku, od października do marca następnego roku. Już wczesną wiosną wraca do pełnej siły, by intensywnie zbierać najwcześniejsze pożytki, między innymi ozimy rzepak towarowy. Pierwsze czerwienie wiosenne rozpoczyna się już po pojawieniu się pierwszego pyłku. Zapasy miodu pszczoły gromadzą w górnych kondygnacjach ula.

Pszczoła kraińska linii Kujawska nie jest silnie rojliwa – przy pierwszych oznakach nastroju rojowego można go złagodzić najprostszymi metodami, jak np. dodaniem plastrów z suszem. Jeśli jednak nastrój rojowy będzie dość silny, trzeba wyjąć z ula plastry z czerwiem albo pszczoły. Pszczoły wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, utrzymują porządek w gnieździe i usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia. Takie zachowania porządkowe wykazują już od pierwszego oblotu po zimie. Omawiana linia jest spokojna i łagodna, nawet podczas okresowego braku pożytków czy przy gorszej pogodzie. Przeglądy należy jednak prowadzić, gdy jest ciepło i słonecznie. Pszczoły nie wymagają używania podkurzacza, dobrze trzymają się plastrów i nie zrywają się do lotu. Jeśli jednak pszczelarz woli pracować z dymem, powinien pilnować, by nie było go zbyt dużo. Nadmiar dymu może powodować u pszczół niepokój oraz u niektórych osobników wyzwalać agresję.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5401

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę