Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Jugo

Na obrazku: Linia pszczół car: Jugo. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Jugo Jugo

Linia pszczół car: Jugo

Pszczoła kraińska linii Jugo ma doskonałe cechy produkcyjne, doskonale radzi sobie na wszystkich pożytkach i świetnie czuje się w różnych warunkach klimatycznych. Można ją hodować zarówno w niewielkich, przydomowych pasiekach, jak i w dużych, nastawionych na intensywną produkcje gospodarstwach pasiecznych.

Pszczoły kraińskie linii Jugo są przede wszystkim bardzo ładne. Mają jasne ubarwienie w odcieniach brązu i szarości. Mają też szerokie filcowe pierścienie na tergitach. Bardzo często u tych pszczół spotyka się rozjaśnienie tergitu pierwszego i drugiego, jednak bez przebarwień żółtych czy pomarańczowych.

Pszczoły omawianej linii dobrze zimują, ale tylko wtedy, gdy są do zimy dobrze przygotowane. Pszczelarze, którzy o to nie zadbają musza liczyć się z tym, że słabsze rodziny będą gorzej zimować, bardziej się osypywać, a na wiosnę bardzo długo będą powracać do pełnej siły i dużo później zaczną efektownie zbierać nektar i pyłek. Kiepskie przygotowanie do zimowli wiąże się więc z niższą produkcją miodu w roku kolejnym. Warto o tym pamiętać i przed zimą zadbać o komfort pszczół znajdujących się w zimowym kłębie.

Jeżeli rodzina przezimuje dobrze, ma bardzo wysoką dynamikę rozwoju wiosennego. Przy obfitych pożytkach pszczoły wykazują tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Linia Jugo jest wysoce miodna przez cały sezon pożytkowy. Wykorzystuje pożytki od wczesnych do późnych, zarówno nektarowe, jak i spadziowe. Pszczoły nie wykazują tendencji do rojliwości. Nastrój rojowy nie pojawia się nawet wtedy, gdy warunki są ku temu sprzyjające.

Linia Jugo to łagodne, spokojne pszczoły, które podczas przeglądów dają łatwo strzepywać się z plastrów. Nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas gorszej pogody czy przerwy w lotach na pożytki. Pszczoły omawianej linii są bardzo łatwe w obsłudze, mogą je w swoich pasiekach utrzymywać nawet początkujący pszczelarze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8106

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Grillowana karkówka miodowa

Kurczak w różowej marynacie

Agua fresca z borówek

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.