Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Jugo

Na obrazku: Linia pszczół car: Jugo. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Jugo Jugo

Linia pszczół car: Jugo

Pszczoła kraińska linii Jugo ma doskonałe cechy produkcyjne, doskonale radzi sobie na wszystkich pożytkach i świetnie czuje się w różnych warunkach klimatycznych. Można ją hodować zarówno w niewielkich, przydomowych pasiekach, jak i w dużych, nastawionych na intensywną produkcje gospodarstwach pasiecznych.

Pszczoły kraińskie linii Jugo są przede wszystkim bardzo ładne. Mają jasne ubarwienie w odcieniach brązu i szarości. Mają też szerokie filcowe pierścienie na tergitach. Bardzo często u tych pszczół spotyka się rozjaśnienie tergitu pierwszego i drugiego, jednak bez przebarwień żółtych czy pomarańczowych.

Pszczoły omawianej linii dobrze zimują, ale tylko wtedy, gdy są do zimy dobrze przygotowane. Pszczelarze, którzy o to nie zadbają musza liczyć się z tym, że słabsze rodziny będą gorzej zimować, bardziej się osypywać, a na wiosnę bardzo długo będą powracać do pełnej siły i dużo później zaczną efektownie zbierać nektar i pyłek. Kiepskie przygotowanie do zimowli wiąże się więc z niższą produkcją miodu w roku kolejnym. Warto o tym pamiętać i przed zimą zadbać o komfort pszczół znajdujących się w zimowym kłębie.

Jeżeli rodzina przezimuje dobrze, ma bardzo wysoką dynamikę rozwoju wiosennego. Przy obfitych pożytkach pszczoły wykazują tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Linia Jugo jest wysoce miodna przez cały sezon pożytkowy. Wykorzystuje pożytki od wczesnych do późnych, zarówno nektarowe, jak i spadziowe. Pszczoły nie wykazują tendencji do rojliwości. Nastrój rojowy nie pojawia się nawet wtedy, gdy warunki są ku temu sprzyjające.

Linia Jugo to łagodne, spokojne pszczoły, które podczas przeglądów dają łatwo strzepywać się z plastrów. Nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas gorszej pogody czy przerwy w lotach na pożytki. Pszczoły omawianej linii są bardzo łatwe w obsłudze, mogą je w swoich pasiekach utrzymywać nawet początkujący pszczelarze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5293

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.