Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: J

Na obrazku: Linia pszczół car: J. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car J J

Linia pszczół car: J

Pszczoła kraińska linii J odznacza się wysokimi właściwościami użytkowymi i biologicznymi. Dobrze radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych na terenie całego kraju.

Pszczoła kraińska linii J została wyselekcjonowana z dobrych jakościowo linii importowanych z Jugosławii. Pszczoły są bardzo miodne i plenne, świetnie radzą sobie na każdym rodzaju pożytków nektarowych i spadziowych. Równie intensywnie pracują na pożytkach wczesnych, średnich i późnych. W przypadku braku obfitych pożytków same potrafią znaleźć sobie nowe miejsca do zbierania. Pszczoły omawianej linii równie dobrze sprawdzają się w dużych gospodarstwach, nastawionych na intensyfikację produkcji, jak i w niewielkich amatorskich pasiekach, które produkują miód jedynie na własne potrzeby.

Pszczoły kraińskie linii J wymagają dobrego przygotowania do zimowli. Tylko wtedy dobrze przetrwają zimę i na wiosnę szybko powrócą do pełni siły. Rodziny słabe źle znoszą zimę, mogą mocno się osypywać i potem trzeba wielu zabiegów, by wspomóc je w wiosennym rozwoju. Podczas zimy rodziny pszczele linii J zużywają średnie ilości pokarmu. Silne rodziny osypują się w stopniu niewielkim.

Pszczoły linii J są łagodne, niepłochliwe i bardzo łatwe w obsłudze. Bez problemu powinien pordzić sobie z nimi nawet początkujący, mało doświadczony pszczelarz. Podczas przeglądów dobrze trzymają się plastrów i nie spływają z ramek ani nie wylatują z ula. Nie wykazują przejawów agresji nawet podczas przerwy w pożytkach czy przy złej, mocno wietrznej pogodzie. Są mało rojliwe – w nastrój rojowy wchodzą bardzo rzadko. Jeśli nastrój rojowy jednak się pojawi, wystarczą proste zabiegi, by pszczoły z niego wyprowadzić. Pszczoły kraińskie linii J utrzymują porządek w ulu, na bieżąco oczyszczają gniazdo z martwego lub zmienionego chorobowo czerwiu. Dzięki temu są dosyć odporne na choroby pszczół i cechują się dużą żywotnością.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1456

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.