Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Linia pszczół car: GR1

Na obrazku: Linia pszczół car: GR1. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car GR1 GR1

Linia pszczół car: GR1

Pszczoła kraińska linii GR1 została wyselekcjonowana przede wszystkim do walki z grzybicą. Wykazuje wysoce zaawansowane zachowania higieniczne, dzięki czemu jest odporna na działanie zarówno grzybów, jak i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Pszczoła kraińska linii GR1 została wyselekcjonowana całkiem niedawno, jej selekcję rozpoczęto w 1995 roku. Podstawą do selekcjonowania tej linii były pszczoły, u których zaobserwowano dużo niższą zachorowalność na grzybicę wapienną. Ta wysoka odporność jest efektem zachowań higienicznych pszczół. Pszczoły linii GR1 dużo szybciej niż w przypadku innych ras i linii, wykrywają obecność w ulu czerwiu porażonego grzybicą wapienną. Bardzo szybko usuwają go wtedy z ula, dzięki czemu ryzyko zarażenia się kolejnych osobników jest minimalizowane. Te wysokie zachowania higieniczne są u pszczół dziedziczone, jeżeli matka jest unasienniana naturalnie.

Pszczoła kraińska linii GR1 bardzo dobrze zimuje, świetnie znosi nawet przedłużające się i chłodne zimy. W sezonie zimowym wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osyp pszczół jest niewielki. Rozwój wiosenny jest dynamiczny i dość wczesny, pszczoły GR1 bardzo szybko powracają do pełnej siły, dzięki czemu skutecznie wykorzystują już bardzo wczesne pożytki. Pszczoły zbierają duże ilości nektaru i pyłku, świetnie sprawdzą się zarówno w dużych pasiekach towarowych, jak i w niewielkich gospodarstwach pasiecznych. Są miodne i pracowite przez cały sezon pożytkowy.

Omawiana linia pszczół cechuje się łagodnością i spokojem, rzadko wchodzą w nastrój rojowy. Pszczoły bardzo rzadko zachowują się agresywnie, najczęściej wtedy, gdy przedłuża się okres bez pożytków lub gdy pszczelarz podczas przeglądu ula użyje zbyt dużej ilości dymu. Przeglądy należy wykonywać w słoneczne i ciepłe dni, wtedy pszczoły są najspokojniejsze. Bardzo dobrze trzymają się plastrów, nie atakują i nie zrywają się do lotu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2392

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.