Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Gema

Na obrazku: Linia pszczół car: Gema Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Gema Gema

Linia pszczół car: Gema

Pszczoła kraińska linii Gema została wyselekcjonowana z pszczół importowanych z Austrii oraz Jugosławii. Podczas prac hodowlanych zostały wzmocnione wszystkie pożądane cechy użytkowe i biologiczne, dzięki czemu pszczoła linii Gema jest wysoko miodna i świetnie radzi sobie na każdych pożytkach.

Pszczoły linii Gema doskonale nadają się zarówno do dużych, towarowych pasiek, jak i do niewielkich gospodarstw pasiecznych. Bardzo dobrze zimują podczas każdej zimy, zarówno bardzo długiej i mroźnej, jak i łagodnej. Wykorzystują średnie ilości zapasów zimowych, a osyp na wiosnę jest niewielki. Pszczoły Gema charakteryzują się wysoką dynamiką rozwoju wiosennego, szybko powracają do pełnej siły rodziny. Tworzą rodziny silne i bardzo silne, idealne na trudne warunki.

Pszczoły kraińskie linii Gema świetnie pracują na każdych pożytkach przez cały sezon pszczelarski, z tendencją do najlepszego wykorzystania pożytków średnich i późnych. Są bardzo miodne, chętnie przechodzą do nadstawek i górnych korpusów w ulu. Przy pożytkach późnych oraz bardzo intensywnych występuje ograniczanie matek w czerwieniu. Pszczoły kraińskie linii Gema mają wysoka odporność na wiele chorób pszczół – wynika to z ich zaawansowanych zachowań higienicznych oraz właściwości biologicznych, uzyskanych w wyniku wieloletniej selekcji.

Linia Gema bardzo rzadko wchodzi w nastrój rojowy, a jeśli się on zdarzy, łatwo można pszczoły z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoły Gema są łagodne, spokojne, po otwarciu są mocno ruchliwe, ale dobrze trzymają się plastrów i nie rozbiegają się, ani nie wzbijają do lotu. Nie wykazują oznak agresji i złośliwości nawet w okresie bezpożytkowym oraz podczas wietrznej pogody i przy niskich temperaturach. Pszczoły linii Gema są bardzo łatwe w obsłudze, mogą być hodowane zarówno przez doświadczonych pszczelarzy, jak i przez początkujących amatorów.

Opracowano na podstawie: 
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14707

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

VI Wojewódzkie Święto Pszczoły w Łodzi

XXIV Forum Pszczelarzy w Przysieku

Małopolska pszczoła 2021 - trwa nabór wniosków

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski