Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: CT 46

Na obrazku: Linia pszczół car: CT 46. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car CT 46 CT 46

Linia pszczół car: CT 46

Pszczoła kraińska linii CT 46 najlepiej wykorzystuje pożytki spadziowe, a wczesne pożytki nektarowe traktuje jako rozwojowe. Świetnie sprawdza się na terenach, gdzie występuje dużo spadzi. Jest bardzo łagodna i niemal bezproblemowa w obsłudze. Bardzo często polecana jest dla początkujących pszczelarzy.

Królowe są zwykle jasnobrązowe i brązowe, a robotnice jasnobrązowe. U jednych i drugich może pojawiać się także zażółcenie pierwszego tergitu. Jeżeli królowa ma takie zażółcenie, to wszystkie pochodzące od niej robotnice również. Pszczoły omawianej linii składają miód głównie w nadstawkach oraz w bocznych plastrach gniazda. Bardzo dobrze znoszą zimowle, nawet podczas długich i bardzo chłodnych zim. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w niewielkim stopniu. Pszczoły kraińskie linii CT 46 szybko na wiosnę powracają do pełnej siły rodziny – najczęściej już w okresie kwitnienia jabłoni. Tworzą rodziny o średniej sile.

Pszczoły kraińskie linii CT 46 produkują bardzo duże ilości pyłku, gromadząc go głównie na zewnętrznych plastrach w gnieździe. W sezonie letnim gromadzą też w gnieździe duże ilości kitu, który wykorzystują do uszczelniania ula przed zimą. Są dość łatwe w obsłudze – dobrze trzymają się plastra i nie rozbiegają się po otwarciu ula. Nie lubią jednak zbyt dużych ilości dymu, mogą bowiem wtedy stawać się niespokojne. Warto więc zadbać o to, by bez potrzeby nie używać do prac ulowych podkurzacza.

Pszczoły linii CT 46 są bardzo łagodne, dobrze znoszą ciasne gniazdo, przerwy w pożytkach czy kiepską pogodę. Ich rojliwość jest znikoma, rzadko wytwarza się w rodzinie nastrój rojowy. A jeśli już powstanie – jest łatwy do złagodzenia. Omawiana linia tworzy rodziny, które są długowieczne, a ich plenność zaliczana jest do średnich. Wykorzystują w pełni przede wszystkim pożytki spadziowe, uzyskując bardzo dobre wyniki miodowe.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12595

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.