Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: CT 46

Na obrazku: Linia pszczół car: CT 46. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car CT 46 CT 46

Linia pszczół car: CT 46

Pszczoła kraińska linii CT 46 najlepiej wykorzystuje pożytki spadziowe, a wczesne pożytki nektarowe traktuje jako rozwojowe. Świetnie sprawdza się na terenach, gdzie występuje dużo spadzi. Jest bardzo łagodna i niemal bezproblemowa w obsłudze. Bardzo często polecana jest dla początkujących pszczelarzy.

Królowe są zwykle jasnobrązowe i brązowe, a robotnice jasnobrązowe. U jednych i drugich może pojawiać się także zażółcenie pierwszego tergitu. Jeżeli królowa ma takie zażółcenie, to wszystkie pochodzące od niej robotnice również. Pszczoły omawianej linii składają miód głównie w nadstawkach oraz w bocznych plastrach gniazda. Bardzo dobrze znoszą zimowle, nawet podczas długich i bardzo chłodnych zim. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w niewielkim stopniu. Pszczoły kraińskie linii CT 46 szybko na wiosnę powracają do pełnej siły rodziny – najczęściej już w okresie kwitnienia jabłoni. Tworzą rodziny o średniej sile.

Pszczoły kraińskie linii CT 46 produkują bardzo duże ilości pyłku, gromadząc go głównie na zewnętrznych plastrach w gnieździe. W sezonie letnim gromadzą też w gnieździe duże ilości kitu, który wykorzystują do uszczelniania ula przed zimą. Są dość łatwe w obsłudze – dobrze trzymają się plastra i nie rozbiegają się po otwarciu ula. Nie lubią jednak zbyt dużych ilości dymu, mogą bowiem wtedy stawać się niespokojne. Warto więc zadbać o to, by bez potrzeby nie używać do prac ulowych podkurzacza.

Pszczoły linii CT 46 są bardzo łagodne, dobrze znoszą ciasne gniazdo, przerwy w pożytkach czy kiepską pogodę. Ich rojliwość jest znikoma, rzadko wytwarza się w rodzinie nastrój rojowy. A jeśli już powstanie – jest łatwy do złagodzenia. Omawiana linia tworzy rodziny, które są długowieczne, a ich plenność zaliczana jest do średnich. Wykorzystują w pełni przede wszystkim pożytki spadziowe, uzyskując bardzo dobre wyniki miodowe.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 17320

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Puszysty omlet z bananami

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Hodowla pszczół w Opolu - uchwała w sprawie zmian przepisów 2017

Są pszczoły - jest życie - Zadanie w budżecie obywatelskim Łódzkie 2017

XIX Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny