Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Cr

Na obrazku: Linia pszczół car: Cr Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Cr Cr

Linia pszczół car: Cr

Pszczoła kraińska linii Cr wyselekcjonowana została w polskich warunkach z linii pszczół importowanych z Rumunii. Pszczoły tej linii najlepiej wykorzystują pożytki nektarowe. Są bardzo pracowite i doskonale sprawdzą się w każdym typie gospodarstwa pasiecznego.

Pszczoły kraińskie linii Cr są średniej wielkości i mają szare ubarwienie. Najlepiej czują się na pożytkach nektarowych, pojawiających się późną wiosną oraz później. Świetnie radzą sobie nawet na bardzo ubogich pożytkach i w niesprzyjających warunkach. Latają na pożytki nawet w wietrzną i nieciekawa pogodę, gdy inne pszczoły zaprzestają miodobrania. Niezbyt dobrze wykorzystują natomiast pożytki pojawiające się wczesną wiosną oraz pożytki spadziowe. Bardzo dobrze zimują, jednak do zimowli potrzebują dość dużych zapasów pokarmu. Wiosną może być konieczna redukcja plastrów. Po zimie pszczoły Cr charakteryzują się szybkim tempem rozwoju wiosennego, a do pełnej siły wracają mniej więcej w połowie maja.

Pszczoły linii Cr są z natury nierojliwe, jednak w przypadku zbyt ciasnego gniazda może pojawić się u nich nastrój rojowy, łatwy do zniwelowania. Aby do niego nie dopuścić, warto uważnie obserwować pszczoły w ulu i od razu powiększać gniazdo, gdy tylko pszczół będzie za dużo. Pszczoły omawianej linii gromadzą średnie ilości pyłku, który układają w różnych miejscach ula. Mają wiele zachowań higienicznych. W ulu zawsze utrzymują porządek i dbają o to, by nie znajdowały się w nim żadne martwe czy chore osobniki. Zarażony czerw czy padłe dorosłe pszczoły są niemal natychmiast wynoszone z gniazda.

Pszczoły linii Cr są łagodne i spokojne, a także odporne na zmiany pogody. Jednak jeżeli utrzymuje się długotrwały brak pożytku, mogą mieć tendencję do nadmiernego bronienia gniazda. Przeglądy ula najlepiej wykonywać przy ciepłej, słonecznej pogodzie, gdy robotnice latają na pożytki. Pszczoły podczas przeglądu nie wykazują oznak agresji, dobrze trzymają się ramek i nie wzbijają się do lotu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2954

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.