Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Cp

Na obrazku: Linia pszczół car: Cp. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Cp Cp

Linia pszczół car: Cp

Pszczoła kraińska linii Cp jest bardzo miodna i doskonale radzi sobie podczas pracy na pożytkach. Ma wysoko rozwinięte cechy użytkowe i biologiczne, dzięki czemu chętnie jest wykorzystywana zarówno w pasiekach towarowych, jak i przydomowych, prowadzonych hobbystycznie.

Pszczoła kraińska linii Cp jest średniej wielkości, ma ubarwienie szare. Bardzo często zdarza się też fioletowo-rudawy pasek na przednim tergicie. Pszczoła linii Cp jest wysoce miodna, doskonale wykorzystuje pożytki wczesne i późne, nektarowe i spadziowe. Może mieć jedynie problemy ze zbieraniem nektaru w warunkach wczesnej, chłodnej wiosny, gdy temperatura nie jest jeszcze ustabilizowana. Wyprodukowany miód pszczoła omawianej linii składa zarówno w gnieździe, jak i w nadstawkach. Dobrze pracuje na pożytkach dużych i obfitych, jednak świetnie zbiera nektar także na pożytkach ubogich, gdzie rośliny miododajne pojawiają się okazjonalnie. Pszczoły linii Cp zbierają też duże ilości pyłku, umieszczając je w ulu głównie na skrajnych plastrach oraz w okolicach czerwiu.

Pszczoła linii Cp zimuje bardzo dobrze. Zużywa podczas zimy niewielkie ilości zapasów, a na wiosnę osypuje się w niewielkim stopniu. Wykazuje bardzo szybkie tempo rozwoju wiosennego, które może być nieco zahamowane podczas zimnych wiosen, szczególnie takich, w których występują jeszcze nocne przymrozki. Omawiana linia tworzy silne rodziny, a pomimo to jest praktycznie nierojliwa. Jeśli zdarzy im się wejść w nastrój rojowy, można je bardzo szybko z niego wyprowadzić.

Pszczoły linii Cp są łagodne i spokojne, a także łatwe w obsłudze. Podczas przeglądów ula dobrze trzymają się plastrów i nie rozbiegają się. Zdarzają im się jednak także zachowania agresywne – najczęściej stają się niespokojne w przypadku długotrwałego braku pożytków lub gdy rodzina jest w fazie bezmateczności. Wtedy przegląd ula należy robić z zachowaniem ostrożności i z wykorzystaniem odpowiedniej dawki dymu z podkurzacza.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3308

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.