Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: CNT

Na obrazku: Linia pszczół car: CNT Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car CNT CNT

Linia pszczół car: CNT

Pszczoła kraińska linii CNT wykazuje duże właściwości użytkowe i biologiczne. Doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych całego kraju. Jedynie w trudnych, górskich warunkach ich miodność może bardzo spaść. Może być hodowana zarówno w dużych gospodarstwa towarowych, jak i w przydomowych pasiekach, funkcjonujących amatorsko.

Pszczoły linii CNT są szare w przypadku matek oraz ciemnoszare – w przypadku robotnic. Na wiosnę matki zaczynają czerwić stosunkowo wcześnie, jednak nie jest to czerwienie intensywne. Maksymalne czerwienie pojawia się mniej więcej w okresie kwitnienia wierzby. Pszczoły linii CNT wykorzystują bardzo dobrze praktycznie wszystkie pożytki, jakie znajdują się wokół pasieki – zarówno wczesne, jak i późne, spadziowe i nektarowe. Jeśli pożytek jest intensywny, pszczoły omawianej linii ograniczają matki w czerwieniu.

Pszczoły CNT są spokojne i łagodne praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Nieco bardziej agresywne i rozbiegane mogą być późnymi popołudniami, szczególnie w drugiej połowie lata i na początku jesieni. Przeglądy gniazda warto więc robić w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie. Podczas przeglądu pszczoły dobrze trzymają się plastrów i nie schodzą z nich. Nie należy podczas przeglądu używać nadmiernych ilości dymu z podkurzacza, gdyż może on spowodować, że pszczoły staną się bardziej rozbiegane. Pszczoły CNT wcale nie są rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawi, wystarczy dodać węzę, aby zaniknął. Rodziny o średniej sile, mające gniazdo odpowiadające im potrzebom (właściwie ścieśnione) zimują bardzo dobrze. Nieco gorzej znoszą przedłużające się nadmiernie zimy, gdy muszą długo czekać z pierwszym oblotem. Nie najlepiej znoszą też zimowanie na pokarmie z domieszką spadzi. 

Pszczoły linii CNT sklepią miód na sucho na młodych plastrach. Oprócz dużych ilości miodu, gromadzą też sporo pyłku, który układają w bliskiej odległości czerwiu. Przed zima wykazują tendencję do silnego kitowania gniazda, aby zabezpieczyć się przed zimnym wiatrem i chłodami.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3269

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.