Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: CJ10

Na obrazku: Linia pszczół car: CJ10 Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car CJ10 CJ10

Linia pszczół car: CJ10

Pszczoła kraińska linii CJ10 dynamicznie rozwija się na wiosnę, tworzy silne rodziny i ma doskonałe właściwości użytkowe i biologiczne. Świetnie radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych różnych rejonów naszego kraju.

Pszczoła linii CJ10 ma barwę szarą, dotyczy to zarówno matek, jak i robotnic. Jednak u niektórych robotnic może pojawiać się także kolorowe ubarwienie pierwszego tergitu. Pszczoły omawianej linii pełnię swojego rozwoju osiągają w czasie kwitnienia jabłoni. Zimowle znoszą bardzo dobrze, o ile są mocno ściśnięte. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę dość szybko wracają do pełnej siły. Podczas okresu pożytkowego słabo ograniczają matki w czerwieniu. Wymagają natomiast bardzo intensywnego poszerzania gniazda węzą. 

Pszczoły linii CJ10 dobrze wykorzystują wszystkie pożytki, jakie w okolicach pasieki pojawiają się w trakcie sezonu pszczelarskiego. Miód sklepią na świeżych plastrach na sucho, natomiast na starszych – na półmokro. Pszczoły świetnie czują się zarówno w pasiekach stacjonarnych, jak i wędrownych. Wyprodukowany miód gromadzą głównie w nadstawkach. W gnieździe nad czerwiem zostawiają jedynie jego niewielkie ilości. Zbierają też duże ilości pyłku, który gromadzą na wszystkich plastrach znajdujących się w gnieździe, ale najczęściej tuż nad czerwiem. Linia CJ10 polecana jest do tworzenia odkładów. Dobrze sprawdza się także jako rodzina wychowująca. Pszczoły tej linii rzadko wchodzą w nastrój rojowy, a jeśli już się pojawi, można bardzo szybko wyprowadzić z niego pszczelą rodzinę.

Linia CJ10 to pszczoły spokojne i łagodne. Dobrze trzymają się plastrów. Podczas przeglądów nie rozbiegają się i nie wznoszą do lotu. Nie wykazują zachowań agresywnych także podczas kiepskiej pogody czy w czasie, gdy występują okresowe przerwy w pożytkach. Pszczoły linii CJ10 można bez obaw wykorzystywać zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, jak i w niewielkich, przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8802

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.