Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Ca

Na obrazku: Linia pszczół car: Ca. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Ca Ca

Linia pszczół car: Ca

Pszczoła kraińska linii Ca jest uniwersalna w wykorzystaniu wszelkiego rodzaju pożytków. Wykazuje bardzo dobre cechy użytkowe i biologiczne oraz doskonale sprawdza się w warunkach pożytkowych i klimatycznych we wszystkich rejonach naszego kraju.

Pszczoły linii Ca są średniej wielkości i mają szare ubarwienie. Są bardzo miodne i pracowite. Wykorzystują praktycznie wszystkie pożytki, jakie w trakcie sezonu pszczelarskiego zakwitają wokół pasieki. Równie chętnie zbierają pożytki wczesne i późne, nektarowe i spadziowe. Wyprodukowany miód bardzo chętnie gromadzą zarówno w części gniazdowej ula, jak i w nadstawce.

Pszczoła linii Ca dobrze zimuje w trakcie długich, mroźnych i śnieżnych zim. Natomiast bardzo nie lubi gwałtownych ociepleń w trakcie zimy. Gdy robi się ciepło, matki automatycznie rozpoczynają czerwienie, co przekłada się na nadmierne zużycie zimowych zapasów. Gdy pszczoły zużyją cały zapas, mogą przez kolejne tygodnie zimy głodować, przez co rodzina straci na sile, a osyp wiosenny będzie znacznie większy. Nie najlepiej zimuje również na pokarmie z domieszką spadzi. Na wiosnę pszczoły linii Ca rozwijają się szybko i dynamicznie. Pełnię rozwoju osiągają najczęściej na początku maja. Gromadzą w ulach nie tylko duże ilości miodu, ale też sporo pyłku, który równomiernie układają w różnych częściach ula.

Pszczoły linii Ca są nierojliwe, bardzo rzadko wpadają w nastrój rojowy. Są spokojne i łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych zarówno podczas przerwy w pożytkach, jak i w sytuacji, gdy pogoda staje się wietrzna i temperatura spada. Przegląd ula najlepiej wykonywać w ciepłe, słoneczne dni. Po otwarciu ula pszczoły spokojnie siedzą na ramkach, nie spływają z nich i nie wzbijają się do lotu. Pszczoły linii Ca nie są skomplikowane w obsłudze. Świetnie sprawdzą się zarówno w dużych gospodarstwach, nastawionych na jak największą produkcję, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2831

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.