Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Bałtycka

Na obrazku: Linia pszczół car: Bałtycka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Bałtycka Bałtycka

Linia pszczół car: Bałtycka

Pszczoła kraińska linii Bałtycka została wyhodowana z matek sprowadzanych z innych regionów kraju, a wyhodowanych w trudnych warunkach klimatycznych, jakie panują na Warmii. Pszczoła linii Bałtycka wykazuje wysokie właściwości użytkowe i biologiczne, świetnie sprawdzi się w dużych gospodarstwach pasiecznych i w niewielkich pasiekach przydomowych. 

Pszczoła Bałtycka dobrze wykorzystuje pożytki o każdej porze, jednak najlepiej sprawdza się w przypadku pożytków wczesnowiosennych, na polach rzepaku. Bardzo dobrze zimuje przy wykorzystaniu niewielkich ilości zapasu pokarmu. Na wiosnę osypuje się w niewielkim stopniu. Charakteryzuje się szybkim, wczesnym i dynamicznym rozwojem wiosennym. Pszczoły tej linii są bardzo miodne, gromadzą miód w różnych częściach ula. Zbierają też spore ilości pyłku, który równomiernie układają na plastrach.

Pszczoły linii Bałtycka budują bardzo duże i silne rodziny. Podczas obfitych pożytków ograniczają matki w czerwieniu. Skłonności do rójki mają umiarkowane. Nastrój rojowy może pojawiać się wtedy, gdy przez dłuższy czas brakuje pszczołom pożytku. Można go jednak bardzo szybko wyeliminować przy wykorzystaniu prostych zabiegów przeciwrójkowych. Pszczoły kraińskie linii Bałtycka na co dzień bardzo dbają o porządek w gnieździe i wokół niego. Na bieżąco eliminują z niego martwe osobniki oraz czerw wykazujący objawy porażenia jakąkolwiek chorobą.

Pszczoła Bałtycka jest na ogół spokojna i łagodna. Dobrze trzyma się plastrów, a podczas prac przeglądowych nie rozbiega się, tylko nadal zajmuje się pracą na plastrach. Zdarza się jednak, że pszczoły mogą być niespokojne i mieć tendencję do agresji. Najczęściej ma to miejsce przy kiepskich warunkach atmosferycznych. Niskie temperatury i spory wiatr nasilają pszczeli niepokój. Prace przy ulu, w którym żyje pszczoła Bałtycka warto wykonywać przy ciepłej, słonecznej pogodzie – wtedy pszczoły są najspokojniejsze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6552

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie