Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Bałtycka

Na obrazku: Linia pszczół car: Bałtycka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Bałtycka Bałtycka

Linia pszczół car: Bałtycka

Pszczoła kraińska linii Bałtycka została wyhodowana z matek sprowadzanych z innych regionów kraju, a wyhodowanych w trudnych warunkach klimatycznych, jakie panują na Warmii. Pszczoła linii Bałtycka wykazuje wysokie właściwości użytkowe i biologiczne, świetnie sprawdzi się w dużych gospodarstwach pasiecznych i w niewielkich pasiekach przydomowych. 

Pszczoła Bałtycka dobrze wykorzystuje pożytki o każdej porze, jednak najlepiej sprawdza się w przypadku pożytków wczesnowiosennych, na polach rzepaku. Bardzo dobrze zimuje przy wykorzystaniu niewielkich ilości zapasu pokarmu. Na wiosnę osypuje się w niewielkim stopniu. Charakteryzuje się szybkim, wczesnym i dynamicznym rozwojem wiosennym. Pszczoły tej linii są bardzo miodne, gromadzą miód w różnych częściach ula. Zbierają też spore ilości pyłku, który równomiernie układają na plastrach.

Pszczoły linii Bałtycka budują bardzo duże i silne rodziny. Podczas obfitych pożytków ograniczają matki w czerwieniu. Skłonności do rójki mają umiarkowane. Nastrój rojowy może pojawiać się wtedy, gdy przez dłuższy czas brakuje pszczołom pożytku. Można go jednak bardzo szybko wyeliminować przy wykorzystaniu prostych zabiegów przeciwrójkowych. Pszczoły kraińskie linii Bałtycka na co dzień bardzo dbają o porządek w gnieździe i wokół niego. Na bieżąco eliminują z niego martwe osobniki oraz czerw wykazujący objawy porażenia jakąkolwiek chorobą.

Pszczoła Bałtycka jest na ogół spokojna i łagodna. Dobrze trzyma się plastrów, a podczas prac przeglądowych nie rozbiega się, tylko nadal zajmuje się pracą na plastrach. Zdarza się jednak, że pszczoły mogą być niespokojne i mieć tendencję do agresji. Najczęściej ma to miejsce przy kiepskich warunkach atmosferycznych. Niskie temperatury i spory wiatr nasilają pszczeli niepokój. Prace przy ulu, w którym żyje pszczoła Bałtycka warto wykonywać przy ciepłej, słonecznej pogodzie – wtedy pszczoły są najspokojniejsze.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5959

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.