Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Alsin

Na obrazku: Linia pszczół car: Alsin. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Alsin Alsin

Linia pszczół car: Alsin

Pszczoła kraińska linii Alsin doskonale sprawdzi się na wszystkich pożytkach, zarówno wczesnych, jak i późnych. Jest to linia świetnie przystosowana do pracy w trudnych warunkach zarówno pogodowych, jak i pożytkowych.

Pszczoła kraińska linii Alsin ma jasnoszary kolor i ma jednolite ubarwienie. Jedynie matki tej linii mają lekko zażółconą stronę brzuszną. Pszczoły tej linii są bardzo łagodne i rzadko stają się agresywne – najczęściej wtedy, gdy przez długi czas brakuje pożytków albo gdy nastąpi gwałtowne załamanie pogody. Jeśli po wielodniowej ładnej pogodzie nagle zerwie się wiatr czy spadnie deszcz, lepiej odpuścić sobie pracę przy ulu, gdyż pszczoły mogą atakować.

Pszczoły linii Alsin zimują bardzo dobrze, z niewielkim osypem. Świetnie znoszą nawet bardzo długie i mroźne zimy. Nieco gorzej się czują podczas przedłużającego się zimnego przedwiośnia. Na wiosnę bardzo szybko powracają do pełnej siły. Siła rodziny przez cały sezon pożytkowy utrzymuje się na średnim poziomie. Pszczoły kraińskie linii Alsin zbierają miód na wszystkich pożytkach, zarówno wczesnowiosennych, jak i jesiennych. Zbierają nie tylko nektar, ale też spadź. Miód składają w gnieździe i w nadstawce. Jeżeli pożytek jest bardzo obfity, nadbudowują plastry. Pszczoły mają tendencję do ograniczania czerwienia matek w sezonie pożytkowym, przez co wykazują znikomą tendencję do nastroju rojowego. Ucieczki z ula zdarzają się bardzo rzadko, jedynie w przypadku bardzo kiepskich pożytków.

Cechą charakterystyczną pszczoły kraińskiej linii Alsin jest składanie dużych ilości pyłku w całym gnieździe, szczególnie w pobliżu czerwiu. Pszczoły tej linii zbierają też bardzo duże ilości propolisu, wykorzystując go, między innymi, do przyklejania ramek do ściany ula. Rodzaj sklepienia miodu jest uzależniony od wieku plastrów – na młodych pszczoły Alsin sklepią miód na sucho, natomiast na starszych – na półmokro.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7926

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.