Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Aga

Na obrazku: Linia pszczół car: Aga. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Aga Aga program doskonalenia genetycznego

Linia pszczół car: Aga

Pszczoła kraińska linii Aga została wyselekcjonowana w warunkach pożytkowych i klimatycznych Beskidu Niskiego. Obecnie należy do linii objętych programem doskonalenia genetycznego. Chodzi o to, aby utrzymać wysokie walory użytkowe tej linii oraz utrwalić zachowania higieniczne pszczół.

Pszczoły kraińskie linii Aga mają kolor uzależniony od płci. Królowe oraz robotnice mają jednolicie szare, jaśniejsze ubarwienie, natomiast trutnie mają ubarwienie ciemniejsze, brunatne. Dzięki temu bardzo łatwo jest rozróżnić osobniki męskie od żeńskich. Omawiana linia pszczół doskonale nadaje się do prowadzenia gospodarki intensywnej i stacjonarnej. Pszczoły tworzą duże i efektownie pracujące rodziny, produkujące duże ilości miodu. Linia Aga świetnie sprawdza się więc w dużych pasiekach, nastawionych na jak największe zbiory miodu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do hodowania jej w niewielkich, hobbystycznych pasiekach.

Pszczoły omawianej linii doskonale wykorzystują każdy rodzaj pożytków (nektarowe i spadziowe), a także zbierają pyłek i nektar od wczesnej wiosny aż do jesieni. Są bardzo skuteczne w zbieraniu pyłku. Zapasy gromadzą najczęściej w górnych częściach plastrów albo w nadstawkach. Przy późnych i intensywnych pożytkach ograniczają matki w czerwieniu. Pszczoły kraińskie linii Aga utrzymują dużą siłę rodzin przez cały okres pożytkowy. W nastrój rojowy wchodzą bardzo rzadko, a jeśli się pojawi – jest łatwy do zwalczenia. Bardzo dobrze zimują, nie wykorzystują w zimie dużych ilości pokarmu (zużycie zapasów określane jest jako średnie), a na wiosnę wcześnie i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne, nie mają skłonności do agresji. Zachowują względny spokój nawet przy długotrwałym braku pożytku. Prace przy ulu są więc dość łatwe nawet przy trudnych warunkach pogodowych, gdy inne pszczoły stają się niespokojne i pobudzone.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8982

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Pancakes cytrynowe z miodem

Miodowa owsianka

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.