Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Aga

Na obrazku: Linia pszczół car: Aga. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Aga Aga program doskonalenia genetycznego

Linia pszczół car: Aga

Pszczoła kraińska linii Aga została wyselekcjonowana w warunkach pożytkowych i klimatycznych Beskidu Niskiego. Obecnie należy do linii objętych programem doskonalenia genetycznego. Chodzi o to, aby utrzymać wysokie walory użytkowe tej linii oraz utrwalić zachowania higieniczne pszczół.

Pszczoły kraińskie linii Aga mają kolor uzależniony od płci. Królowe oraz robotnice mają jednolicie szare, jaśniejsze ubarwienie, natomiast trutnie mają ubarwienie ciemniejsze, brunatne. Dzięki temu bardzo łatwo jest rozróżnić osobniki męskie od żeńskich. Omawiana linia pszczół doskonale nadaje się do prowadzenia gospodarki intensywnej i stacjonarnej. Pszczoły tworzą duże i efektownie pracujące rodziny, produkujące duże ilości miodu. Linia Aga świetnie sprawdza się więc w dużych pasiekach, nastawionych na jak największe zbiory miodu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do hodowania jej w niewielkich, hobbystycznych pasiekach.

Pszczoły omawianej linii doskonale wykorzystują każdy rodzaj pożytków (nektarowe i spadziowe), a także zbierają pyłek i nektar od wczesnej wiosny aż do jesieni. Są bardzo skuteczne w zbieraniu pyłku. Zapasy gromadzą najczęściej w górnych częściach plastrów albo w nadstawkach. Przy późnych i intensywnych pożytkach ograniczają matki w czerwieniu. Pszczoły kraińskie linii Aga utrzymują dużą siłę rodzin przez cały okres pożytkowy. W nastrój rojowy wchodzą bardzo rzadko, a jeśli się pojawi – jest łatwy do zwalczenia. Bardzo dobrze zimują, nie wykorzystują w zimie dużych ilości pokarmu (zużycie zapasów określane jest jako średnie), a na wiosnę wcześnie i bardzo szybko powracają do pełnej siły. Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne, nie mają skłonności do agresji. Zachowują względny spokój nawet przy długotrwałym braku pożytku. Prace przy ulu są więc dość łatwe nawet przy trudnych warunkach pogodowych, gdy inne pszczoły stają się niespokojne i pobudzone.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6809

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.