Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Ab

Na obrazku: Linia pszczół car: Ab. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Ab Ab

Linia pszczół car: Ab

Pszczoła kraińska linii Ab wykazuje wiele cech użytkowych i biologicznych, które są pożądane przez pszczelarzy. Doskonale radzi sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych na terenie całego kraju. Jest bardzo miodna i świetnie wykorzystuje dostępne jej pożytki.

Pszczoły kraińskie linii Ab są jasnoszare i mają krótkie, ale bardzo gęste włoski. Bardzo dobrze wykorzystują pożytki nektarowe i spadziowe, produkują duże ilości miodu o każdej porze trwania sezonu pszczelarskiego. Miód poszywają na sucho, gromadzą go przede wszystkim w nadstawce, dopiero, gdy tam się nie mieści, zaczynają wykorzystywać do przechowywania także część gniazdową ula. Ograniczają matkę w czerwieniu podczas dużych pożytków. Dobrze zbierają pyłek i w sposób umiarkowany kitują gniazdo.

Pszczoły linii Ab dość dobrze zimują i bardzo oszczędnie korzystają z pozostawionego im zimowego zapasu pokarmu. Ich rozwój wiosenny jest wczesny i dość dynamiczny. Pszczoły nie wykazują skłonności do rojliwości. Nastrój rojowy może jednak pojawić się w silnych rodzinach w sytuacji, gdy przedłuża się okres bezpożytkowy. Jest on wtedy jednak łatwy do opanowania przy zastosowaniu prostych metod pszczelarskich.

Omawiana linia pszczół należy do spokojnych i łagodnych. Podczas przeglądu gniazda pszczoły są spokojne, dobrze trzymają się ramek i nie schodzą z nich. Nie wykazują objawów agresji czy niepokoju nawet przy gorszej, wietrznej pogodzie. Większość prac przy pasiece, w której trzymane są pszczoły linii Ab nie wymaga używania podkurzacza. Dużo lepiej jest wykonać wszystkie prace bez dymu, oczywiście spokojnymi i pozbawionymi chaosu ruchami niż narażać pszczoły na niepokój z powodu nadmiaru dymu. Pszczoły linii Ab są łatwe w obsłudze, bez problemu poradzą sobie z nimi nawet początkujący pszczelarze. Linia świetnie się sprawdza zarówno w pasiekach nastawionych na jak największa produkcję, jak i w niewielkich, przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2844

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.