Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Brzezinka

Na obrazku: Linia pszczół car: Brzezinka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Brzezinka Brzezinka

Linia pszczół car: Brzezinka

Pszczoła linii Brzezinka jest selekcjonowana w celu wykorzystania w dużych gospodarstwach pasiecznych, nastawionych na jak największą produkcję miodu i prowadzących intensywną gospodarkę pasieczną. Pszczoły mają wysokie walory użytkowe i biologiczne, dzięki czemu świetnie radzą sobie w warunkach pożytkowych i klimatycznych na terenie całego kraju. 

Pszczoła linii Brzezinka najlepiej czuje się w ulach korpusowych, wtedy też w pełni ujawnia swoje użyteczne cechy. Można ją bez problemu trzymać zarówno w pasiekach stacjonarnych, jak i takich, które czerpią pożytki dzięki gospodarce wędrownej. Brzezinka jest pszczołą bardzo miodną, ukierunkowaną na pożytki bardzo wydajne i obfite. Na słabych pożytkach radzi sobie nieco gorzej. W warunkach centralnej Polski radzi sobie bardzo dobrze, natomiast w rejonach, gdzie występują przedłużone zimy, dłużej na wiosnę powraca do pełnej siły rodziny. Linia Brzezinka charakteryzuje się dynamicznym rozwojem wiosennym, dzięki czemu bardzo szybko powstają rodziny silne, które wykorzystują już wczesne pożytki.

Linia Brzezinka to pszczoła bardzo miododajna, zbierająca też duże ilości pyłku. Jest pracowita, lata na pożytki nie tylko w ciepłe i słoneczne dni, ale też wtedy, gdy jest nieco wietrznie, a temperatura spada. Pszczoły linii Brzezinka są nierojliwe. Jeżeli zdarza im się wchodzić w nastrój rojowy, bardzo łatwo jest je z niego wyprowadzić przy wykorzystaniu prostych metod pszczelarskich.

Pszczoły omawianej liny są łagodne, spokojne i niepłochliwe. Nie wykazują zachowań agresywnych nawet przy złej, wietrznej pogodzie czy w okresie chwilowego braku w pożytkach. Nie atakują pszczelarzy podczas przeglądów. Pszczoły Brzezinka podczas przeglądów spokojnie siedzą na ramkach, nie uciekają i nie wznoszą się w powietrze. Jeśli dzień jest ciepły, można darować sobie używanie podkurzacza lub wykorzystać go jedynie w niewielkim stopniu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8019

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower! w Polsce i za granicą

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek