Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Bielka 1

Na obrazku: linia pszczół car Bielka 1. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Bielka 1 Bielka 1

Linia pszczół Bielka 1

Pszczoła linii Bielka 1 została wyprowadzona z linii pszczół Bielka. Ma doskonałe wartości użytkowe i biologiczne, dzięki którym dobrze radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i pożytkowych.

Pszczoła linii Bielka 1 polecana jest zarówno do dużych gospodarstw pasiecznych, nastawionych na intensywna produkcję i jak największe zbiory, jak i do niewielkich, przydomowych pasiek, hodowanych amatorsko. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze znoszą zimowlę. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo duża dynamiką rozwoju wiosennego, szczególnie przy ładnej i słonecznej pogodzie, dzięki której bardzo szybko powracają do pełnej siły. W pełnej sile loty na pożytki rozpoczynają w sezonie kwitnienia jabłoni.

Pszczoły Bielka 1 są bardzo miodne i pracowite, wykorzystują nie tylko pożytki bogate, ale też ubogie. Jeżeli pożytku zabraknie, a przy tym pogoda będzie nienajlepsza, pszczoły mogą zakładać mateczniki – ten nastrój można jednak dość łatwo rozładować dzięki dodaniu węzy czy poszerzaniu gniazda. Pszczoły Bielka 1 nie są rojliwe, jeśli nastrój rojowy się pojawia, można je z niego bardzo szybko wyprowadzić. Dobrą cechą linii Bielka 1 są też zachowania higieniczne, które mają bezpośredni wpływ na zdrowotność rodziny. Pszczoły dbają o porządek w gnieździe i na bieżąco wynoszą z niego czerw martwy lub z objawami porażenia. W ten sposób zapobiegają zarażeniu się całej rodziny.

Pszczoły linii Bielka 1 są spokojne, niepłochliwe i łagodne. Podczas przeglądów ula dobrze trzymają się plastrów, poruszają się powoli, nie rozbiegają się i nie wylatują. Jeżeli dzień jest ciepły i słoneczny, możliwe jest prowadzenie prac przy ulu nawet bez używania podkurzacza. Pszczoły nie atakują i nie mają tendencji do zachowań agresywnych. Linia Bielka jest prosta w obsłudze, dzięki czemu z jej utrzymaniem poradzą sobie nawet początkujący pszczelarze w amatorskich pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6413

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom