Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Bielka 1

Na obrazku: linia pszczół car Bielka 1. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Bielka 1 Bielka 1

Linia pszczół Bielka 1

Pszczoła linii Bielka 1 została wyprowadzona z linii pszczół Bielka. Ma doskonałe wartości użytkowe i biologiczne, dzięki którym dobrze radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych i pożytkowych.

Pszczoła linii Bielka 1 polecana jest zarówno do dużych gospodarstw pasiecznych, nastawionych na intensywna produkcję i jak największe zbiory, jak i do niewielkich, przydomowych pasiek, hodowanych amatorsko. Pszczoły omawianej linii bardzo dobrze znoszą zimowlę. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo duża dynamiką rozwoju wiosennego, szczególnie przy ładnej i słonecznej pogodzie, dzięki której bardzo szybko powracają do pełnej siły. W pełnej sile loty na pożytki rozpoczynają w sezonie kwitnienia jabłoni.

Pszczoły Bielka 1 są bardzo miodne i pracowite, wykorzystują nie tylko pożytki bogate, ale też ubogie. Jeżeli pożytku zabraknie, a przy tym pogoda będzie nienajlepsza, pszczoły mogą zakładać mateczniki – ten nastrój można jednak dość łatwo rozładować dzięki dodaniu węzy czy poszerzaniu gniazda. Pszczoły Bielka 1 nie są rojliwe, jeśli nastrój rojowy się pojawia, można je z niego bardzo szybko wyprowadzić. Dobrą cechą linii Bielka 1 są też zachowania higieniczne, które mają bezpośredni wpływ na zdrowotność rodziny. Pszczoły dbają o porządek w gnieździe i na bieżąco wynoszą z niego czerw martwy lub z objawami porażenia. W ten sposób zapobiegają zarażeniu się całej rodziny.

Pszczoły linii Bielka 1 są spokojne, niepłochliwe i łagodne. Podczas przeglądów ula dobrze trzymają się plastrów, poruszają się powoli, nie rozbiegają się i nie wylatują. Jeżeli dzień jest ciepły i słoneczny, możliwe jest prowadzenie prac przy ulu nawet bez używania podkurzacza. Pszczoły nie atakują i nie mają tendencji do zachowań agresywnych. Linia Bielka jest prosta w obsłudze, dzięki czemu z jej utrzymaniem poradzą sobie nawet początkujący pszczelarze w amatorskich pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5852

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.