Portal Pszczelarski

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Na zdjęciu: Namiot wystawienniczy Klubu Dyskusyjnego Pszczółka. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autora.

Klub Dyskusyjny Pszczółka Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej Lokalna Grupa Działania Kraina Rawki namiot wystawienniczy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Pierwsza połowa lipca to środek okresu pozyskiwania produktów pszczelich. Jesteśmy pomiędzy drugim a trzecim miodobraniem. Pogoda jak dotąd była sprzyjająca. W pasiekach które wykorzystują pożytek lipowy panują optymistyczne nastroje.

Wyprodukowanie miodu o najwspanialszych właściwościach i cechach to jednak nie koniec. Trzeba także zatroszczyć się o to, by trafił on na stół konsumenta. W tym względzie w najtrudniejszym położeniu są osoby prowadzące niewielkie pasieki. Podmioty liczące kilkanaście – kilkadziesiąt rodzin pszczelich są w stanie wytworzyć całkiem spore ilości miodu towarowego. Są one na tyle poważne, że w zdecydowanym stopniu przekraczają potrzeby członków rodziny i przyjaciół. Z drugiej jednak strony nie są na tyle duże, aby opłacalne stało się wytworzenie stałych kanałów dystrybucji, które przecież generują także koszty.

Odpowiedzią na dylematy związane z optymalizacją strategii sprzedażowej miodu w takich gospodarstwach pasiecznych może być konsolidacja. Powiadamy czasem, że "choć małe jest piękne, to duży może więcej". Okazuje się, że prowadząc małą pasiekę można korzystać z przywilejów jakie posiadają ci duzi operatorzy rynkowi jeśli będziemy działać w grupie. Czy to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Wcale nie.

Klub Dyskusyjny Pszczółka działający przy stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej zwyciężył niedawno w konkursie grantowym zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Kraina Rawki. Za przyznane pieniądze członkowie organizacji zakupili namiot wystawienniczy o powierzchni 10 m2 wraz ze stołem handlowym. Łączny koszt inwestycji to bez mała 1500 zł. Został on w 100% poniesiony przez LGD. Teraz łatwiejsze stanie się realizowanie niektórych celów jakie przyświecały założycielom klubu pszczelarskiego. Będą oni mogli nie tylko wspólnie realizować sprzedaż produktów pszczelich pochodzących z indywidualnie prowadzonych pasiek. Zwiększy się też zadaszona przestrzeń ekspozycyjna jaką dysponować będzie organizacja podczas organizowanych w listopadzie i lutym konferencji pszczelarskich. Dzięki temu możliwe stanie się zaproszenie większej liczby wystawców.

Na dzisiejszym spotkaniu klubu zapadła także decyzja o budowie strony internetowej klubu. Znajdzie się na niej miejsce do promowania produktów z pasiek jego członków. Współdziałanie pszczelarzy może przynieść wymierne rezultaty finansowe. Wymagane jest jednak zaangażowanie i minimum dobrej woli w zakresie kolektywnego podejmowania decyzji i działań.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1765

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.