Portal Pszczelarski

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Na zdjęciu: Namiot wystawienniczy Klubu Dyskusyjnego Pszczółka. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez autora.

Klub Dyskusyjny Pszczółka Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej Lokalna Grupa Działania Kraina Rawki namiot wystawienniczy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Pierwsza połowa lipca to środek okresu pozyskiwania produktów pszczelich. Jesteśmy pomiędzy drugim a trzecim miodobraniem. Pogoda jak dotąd była sprzyjająca. W pasiekach które wykorzystują pożytek lipowy panują optymistyczne nastroje.

Wyprodukowanie miodu o najwspanialszych właściwościach i cechach to jednak nie koniec. Trzeba także zatroszczyć się o to, by trafił on na stół konsumenta. W tym względzie w najtrudniejszym położeniu są osoby prowadzące niewielkie pasieki. Podmioty liczące kilkanaście – kilkadziesiąt rodzin pszczelich są w stanie wytworzyć całkiem spore ilości miodu towarowego. Są one na tyle poważne, że w zdecydowanym stopniu przekraczają potrzeby członków rodziny i przyjaciół. Z drugiej jednak strony nie są na tyle duże, aby opłacalne stało się wytworzenie stałych kanałów dystrybucji, które przecież generują także koszty.

Odpowiedzią na dylematy związane z optymalizacją strategii sprzedażowej miodu w takich gospodarstwach pasiecznych może być konsolidacja. Powiadamy czasem, że "choć małe jest piękne, to duży może więcej". Okazuje się, że prowadząc małą pasiekę można korzystać z przywilejów jakie posiadają ci duzi operatorzy rynkowi jeśli będziemy działać w grupie. Czy to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Wcale nie.

Klub Dyskusyjny Pszczółka działający przy stowarzyszeniu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej zwyciężył niedawno w konkursie grantowym zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Kraina Rawki. Za przyznane pieniądze członkowie organizacji zakupili namiot wystawienniczy o powierzchni 10 m2 wraz ze stołem handlowym. Łączny koszt inwestycji to bez mała 1500 zł. Został on w 100% poniesiony przez LGD. Teraz łatwiejsze stanie się realizowanie niektórych celów jakie przyświecały założycielom klubu pszczelarskiego. Będą oni mogli nie tylko wspólnie realizować sprzedaż produktów pszczelich pochodzących z indywidualnie prowadzonych pasiek. Zwiększy się też zadaszona przestrzeń ekspozycyjna jaką dysponować będzie organizacja podczas organizowanych w listopadzie i lutym konferencji pszczelarskich. Dzięki temu możliwe stanie się zaproszenie większej liczby wystawców.

Na dzisiejszym spotkaniu klubu zapadła także decyzja o budowie strony internetowej klubu. Znajdzie się na niej miejsce do promowania produktów z pasiek jego członków. Współdziałanie pszczelarzy może przynieść wymierne rezultaty finansowe. Wymagane jest jednak zaangażowanie i minimum dobrej woli w zakresie kolektywnego podejmowania decyzji i działań.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2003

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających