Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Kortówka

Na obrazku: linia pszczół car kortówka Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Kortówka Kortówka

Linia pszczół car: Kortówka

Pszczoła kraińska linii kortówka pochodzi z okolic niemieckiego Schwarzwaldu. Wyselekcjonował ją bardzo dobry pszczelarz Willy Straub. Miała służyć maksymalnemu wykorzystaniu pożytku z mniszka lekarskiego oraz zbiorowi późnej spadzi. W naszym kraju radzi sobie zaskakująco dobrze, gdyż świetnie przystosowała się zarówno do warunków pożytkowych, jak i klimatycznych naszego kraju.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka charakteryzują się ciemnobrązowym, niemal czarnym ubarwieniem oraz jasnoszarymi pierścieniami. Linia jest selekcjonowana przede wszystkim w Polsce północno-wschodniej, czyli tam, gdzie warunki klimatyczne i pożytkowe są najtrudniejsze. Doskonale nadają się do intensywnej gospodarki, prowadzonej przede wszystkim w ulach stojakach – w nich najłatwiej jest bowiem kierować bardzo intensywnym rozwojem rodziny pszczelej tej linii. Pszczoły mają tendencję do przeprowadzania cichej wymiany matki – w ulach bardzo często czerwią dwie matki jednocześnie.

Pszczoły kraińskie linii Kortówka są bardzo łagodne, także podczas przeglądów nie wykazują niepokoju ani agresji. Są mało ruchliwe i bardzo dobrze trzymają się plastrów, na których pracują. Pszczoły są bardzo miodne nawet w trudnych warunkach pożytkowych. Dzieje się tak, gdyż ograniczają matki w czerwieniu, dzięki czemu nie wykazują tendencji do nastroju rojowego. Pojawia się on jedynie wtedy, gdy występuje długotrwała przerwa w pożytkach. Jednak proste zabiegi przeciwrojowe pozwalają na szybkie zniwelowaniu nastroju rojowego już od pierwszych jego objawów. Zimują bardzo dobrze, przy niewielkim osypie i równie małym wykorzystaniu zapasów pokarmu. Na wiosnę bardzo szybko odzyskują pełną siłę i mogą wylatywać już na najwcześniejsze pożytki. Pomimo to, czerwienie pojawia się u nich stosunkowo późno. Pszczoły kraińskie linii kortówka sa bardzo wydajne zarówno pod względem produkcji miodu, jak i zbierania pyłku.

Opracowano na podstawie:

Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 18870

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909

2018-08-14 11:57:07

i slabo odporna na warroze, mala liczba v. i po rodzinie

blondynekkrk

2018-08-16 09:02:14

mała liczba v.? co to znaczy?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.