Portal Pszczelarski

Nostrzyk biały - roślina miododajna

Na zdjęciu: nostrzyk biały. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Nostrzyk_bia%C5%82y#mediaviewer/File:Melilotus_albus_2004-07-01.jpg

nostrzyk biały Melilotus albus roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa nostrzyka białego wydajność pyłkowa wydajność pyłkowa nostrzyka białego uprawa nostrzyka białego miód nostrzykowy

Nostrzyk biały – roślina miododajna

Nostrzyk biały to wyjątkowo wydajna roślina miododajna. Przy uprawie polowej można dzięki niemu uzyskać nawet 680 kg miodu z jednego hektara. W przypadku, gdy rośnie naturalnie wydajność jest mniejsza, około 200 kg z hektara, ale to i tak sporo w porównaniu do innych roślin miododajnych. Duża jest też wydajność pyłkowa – około 40-90 kg z hektara.

Roślina dorasta do dwóch metrów wysokości. Ma nieregularne ząbkowane listki i drobne białe kwiaty ukształtowane w charakterystyczne podłużne grona. Mają delikatny, słodki zapach, który jest bardzo atrakcyjny dla pszczół. W naszym klimacie jest uważany za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Pszczoły bardzo go lubią i chętnie latają na pożytki, na których rośnie w dużej ilości. Nawet jeśli pole znajduje się w nieco dalszej odległości od ula, a bliżej znajdują się inne kwitnące rośliny, pszczoły i tak wolą nadrobić drogi, by zbierać nektar właśnie z nostrzyka. Wysiew nostrzyka powinien odbywać się wczesną wiosną przy użyciu około 5-7 kilogramów nasion na jeden hektar.

Nostrzyk biały charakteryzuje się dość długim czasem kwitnienia, co przekłada się na ilość zebranego nektaru. Kwitnie od czerwca aż do początku sierpnia. Najlepiej jest go wysiać wczesną wiosną. Nostrzyk nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na wszystkich odkwaszonych glebach, a także na żwirowatych i piaszczystych.

Miód nostrzykowy jest wyjątkowo łagodny i smaczny. Ma jasny kolor, a po skrystalizowaniu staje się biały lub lekko żółty. W smaku lekko słodki, bez cienia goryczy, można natomiast wyczuć delikatną nutę wanilii. Doskonale smakuje w każdej postaci.

Opracowano na podstawie:
Anett Wejner-Wiśniewska, A czemu nie nostrzyk?, www.kpodr.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 36998

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym