Portal Pszczelarski

Nostrzyk biały - roślina miododajna

Na zdjęciu: nostrzyk biały. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Nostrzyk_bia%C5%82y#mediaviewer/File:Melilotus_albus_2004-07-01.jpg

nostrzyk biały Melilotus albus roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa nostrzyka białego wydajność pyłkowa wydajność pyłkowa nostrzyka białego uprawa nostrzyka białego miód nostrzykowy

Nostrzyk biały – roślina miododajna

Nostrzyk biały to wyjątkowo wydajna roślina miododajna. Przy uprawie polowej można dzięki niemu uzyskać nawet 680 kg miodu z jednego hektara. W przypadku, gdy rośnie naturalnie wydajność jest mniejsza, około 200 kg z hektara, ale to i tak sporo w porównaniu do innych roślin miododajnych. Duża jest też wydajność pyłkowa – około 40-90 kg z hektara.

Roślina dorasta do dwóch metrów wysokości. Ma nieregularne ząbkowane listki i drobne białe kwiaty ukształtowane w charakterystyczne podłużne grona. Mają delikatny, słodki zapach, który jest bardzo atrakcyjny dla pszczół. W naszym klimacie jest uważany za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Pszczoły bardzo go lubią i chętnie latają na pożytki, na których rośnie w dużej ilości. Nawet jeśli pole znajduje się w nieco dalszej odległości od ula, a bliżej znajdują się inne kwitnące rośliny, pszczoły i tak wolą nadrobić drogi, by zbierać nektar właśnie z nostrzyka. Wysiew nostrzyka powinien odbywać się wczesną wiosną przy użyciu około 5-7 kilogramów nasion na jeden hektar.

Nostrzyk biały charakteryzuje się dość długim czasem kwitnienia, co przekłada się na ilość zebranego nektaru. Kwitnie od czerwca aż do początku sierpnia. Najlepiej jest go wysiać wczesną wiosną. Nostrzyk nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na wszystkich odkwaszonych glebach, a także na żwirowatych i piaszczystych.

Miód nostrzykowy jest wyjątkowo łagodny i smaczny. Ma jasny kolor, a po skrystalizowaniu staje się biały lub lekko żółty. W smaku lekko słodki, bez cienia goryczy, można natomiast wyczuć delikatną nutę wanilii. Doskonale smakuje w każdej postaci.

Opracowano na podstawie:
Anett Wejner-Wiśniewska, A czemu nie nostrzyk?, www.kpodr.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 38105

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie