Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Beskidka

Na obrazku: linia pszczół car Beskidka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kraińska car Beskidka Beskidka

Linia pszczół car: Beskidka

Pszczoła kraińska linii Beskidka wyselekcjonowana została i jest hodowana w południowej Polsce. W tamtych warunkach pożytkowych i pogodowych czuje się bowiem najlepiej. Jest przystosowana do zbierania przede wszystkim tych pożytków, które pojawiają się najwcześniej. 

Pszczoły kraińskie linii Beskidka mają lekko wydłużone korpusy i są zróżnicowane kolorystycznie. Robotnice są barwy jasnoszarej, natomiast matki oraz trudnie są dużo ciemniejsze. Omawiana linia świetnie sprawdza się w przypadku gospodarki intensywnej, nastawionej na jak największe zbiory miodu. Tworzy bardzo duże i silne rodziny, charakteryzujące się wczesnym rozwojem wiosennym. Wykorzystuje przede wszystkim wczesne pożytki wiosenne, jednak gdy te się skończą, przenosi się na pożytki późne, a nawet spadziowe. Wyprodukowany miód sklepi na sucho, a jego zapasy gromadzi przede wszystkim w nadstawkach. Pszczoły linii Beskidka gromadzą też duże zapasy pyłku, umieszczając go przede wszystkim na plastrach bocznych w gnieździe, a niewielkie ilości także naokoło czerwiu. 

Pszczoła kraińska linii Beskidka należy do wyjątkowo łagodnych, spokojnych i bezproblemowych pszczół. Nie wykazuje oznak agresji zarówno w przypadku przerwy w pożytkach, jak i przy niesprzyjającej pogodzie, gdy wieje chłodny wiatr lub pada deszcz. Przeglądy w ulach można przeprowadzać bez używania podkurzacza, pszczoły są spokojne i bardzo dobrze trzymają się plastrów. Wielu hodowców Beskidki robi przeglądy nawet bez używania osłon. 

Jeżeli gospodarka pasieczna jest prowadzona w sposób właściwy, pszczoły nie wykazują tendencji do rojliwości. Przed zima ule trzeba przygotować do zimowli i ścieśnić gniazdo. Pszczoła kraińska linii Beskidka bardzo dobrze zimuje, świetnie znosi nawet przedłużające się chłody. Podczas zimy wykorzystuje średnie zapasy pokarmu, warto więc jesienią podać im odpowiednią porcję. Mogą to być zapasy z domieszką spadzi.

Opracowano na podstawie:  

Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9744

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.