Portal Pszczelarski

Powtórna ucieczka roju z ula – co robić?

Na zdjęciu: rójka na drzewie. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Swarming_%28honey_bee%29#/media/File:Bee_swarm_2.JPG Autor zdjęcia: Pokrajac

rójka nastrój rojowy likwidacja nastroju rojowego powód rojenia się pszczół krata odgrodowa

Powtórna ucieczka roju z ula – co robić?

Ucieczki rojów zdarzają się niemal w każdej pasiece, nawet tam, gdzie pszczelarze są doświadczeni i prawidłowo dbają o pszczoły. Czasami natura bywa silniejsze niż wszystkie zastosowane zabiegi zapobiegające rójce.

Częste ucieczki rojów z gniazda najczęściej zdarzają się młodym i niedoświadczonym pszczelarzom lub takim, którzy nie do końca właściwie dbają o pszczoły. Nie jest odosobniona sytuacja, gdy pszczelarz podczas miodobrania wybiera z ula miód do ostatniej kropelki, pozostawiając głodne pszczoły. Błędne jest jednak myślenie, że można je zostawić bez wsparcia, bo i tak znajdą sobie pokarm. Jeśli w porę nie zaczniemy podkarmiania, głodna rodzina szybko zacznie szukać sposobu rozwiązania braku pokarmu.

Przy ucieczce roju trzeba reagować natychmiast
Rój, który ucieknie z gniazda, osadza się najczęściej na jednym z drzew w pobliżu pasieczyska. Jeśli pszczelarz zauważy puste gniazdo, powinien rozejrzeć się i sprawdzić, czy na którymś z drzew nie wisi charakterystyczne grono z pszczół. Warto pamiętać, że taki rój trzeba bardzo szybko schwytać. Czasu na to jest zwykle niewiele – pszczoły są uwiązane na gałęzi, dopóki wysłane przez nie zwiadowczynie nie znajdą dobrego miejsca na nową lokalizację. Czasem trwa to kilka dni, a czasem zaledwie kilka godzin. Warto więc się pospieszyć - jeżeli rój odleci w bliżej nieznanym kierunku, szanse na jego odnalezienie są nikłe. Szczególnie, jeśli trafi do innej pasieki i uwiąże się w czyimś ulu.

Trzeba zażegnać nastrój rojowy
Po schwytaniu roju przenosimy go na kilka godzin do piwnicy, gdzie jest ciemno, ale sucho. Potem, wieczorem, można rój obsadzić ponownie w jego gnieździe. Potem trzeba zrobić wszystko, by rój ponownie nie uciekł z ula. Wielu pszczelarz popełnia błąd – wyłapują rój, wsypują go ponownie do ula, jednak zapominają o tym, że taka rodzina w nastroju rojowym wymaga szczególnej uwagi i troski. Pszczołom należy podać ramkę, na której będą mogły budować plastry. Dobrym sposobem na zajęcie czymś pszczół i zlikwidowanie nastroju rojowego może być podanie ramki z czerwiem – wiele pszczół zajmie się dzięki temu wychowywaniem larw i straci ochotę do ucieczki. Po dwóch dniach można zacząć rodzinę podkarmiać syropem cukrowym.

Czasem przyczyna tkwi w ulu
Zdarza się jednak, że pomimo postępowania zgodnie z zaleceniami rój ucieknie ponownie. Wtedy, oczywiście, konieczne jest jego ponowne złapanie, a następnie zastanowienie, co może być powodem tej ucieczki. Bardzo często przyczyna tkwi w ulu – pszczołom może nie podoba się jakiś nowy zapach we wnętrzu lub, być może, w ulu znajduje się jakiś gryzoń, który nie tylko straszy pszczoły, ale też podbiera pokarm. Jeżeli kolejna próba osadzenia roju w starym gnieździe znowu zakończy się ucieczką, warto pomyśleć o przeniesieniu rodziny do nowego ula. Zwykle to rozwiązanie plus wszystkie inne elementy unikania nastroju rojowego są skuteczne i rój przestanie uciekać. Dobrym sposobem na zapobiegnięcie ponownego wyjścia roju jest zastosowanie kraty odgrodowej na wylocie ula. Dzięki temu pszczoły robotnice będą mogły bez problemu wylatywać na pożytki, natomiast matka pszczela nie przeciśnie się przez niewielkie kratki i nie będzie miała możliwości wyjścia z ula.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Poradnik początkującego pszczelarza cz. VI, www.modr.pl, 12.11.2014 r.

Zobacz również:

Rójka. Termin, miejsca, sposób postępowania, waga i nazwy rojów

Nastrój rojowy – czy rójka to konieczność? 

Roje pszczół i ich nazwy

Jak zwabić rójkę?

Skuteczny sposób na nastrój rojowy

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15254

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.