Portal Pszczelarski

Koniczyna biała - roślina miododajna

Na zdjęciu: koniczyna biała (Trifolium repens). Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Trifolium_repens#mediaviewer/File:Starr_070313-5645_Trifolium_repens.jpg Autor zdjęcia: Forest & Kim Starr

koniczyna biała Trifolium repens roślina miododajna pożytki występowanie koniczyny białej wydajność miodowa wydajność miodowa koniczyny białej żywotność koniczyny białej kwitnienie koniczyny białej miód koniczynowy miód wielokwiatowy

Koniczyna biała – roślina miododajna

Koniczyna biała to kolejna roślina, która należy do grupy roślin miododajnych. Jest lubiana przez pszczoły ze względu na swój delikatny zapach i doskonałej jakości nektar. Na terenie naszego kraju występuje powszechnie, można ją też uprawiać w celu zwiększenia lub urozmaicenia pożytku.

Koniczyna biała nie jest wymagająca, jeśli chodzi o warunki glebowe – doskonale rośnie praktycznie w każdych warunkach. Nie lubi jedynie gleb bardzo suchych lub typowo piaskowych. Natomiast bardzo dobrze znosi zimę. Roślina osiąga długość do 45 centymetrów, ma długą płożąca się łodygę i niewielkie trzylistkowe liście. Kwiaty wyrastają na długiej szypułce i mają kształt kulistych główek. Każda główka ma około 40-80 kwiatów motylkowych. Nektar z kwiatów jest bardzo łatwo dostępny dla pszczół, z czego chętnie korzystają. Koniczyna biała zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca, intensywne kwitnienie utrzymuje się przez około miesiąc. Łąka, na której rośnie koniczyna biała charakterystycznie pachnie już z daleka, nic więc dziwnego, że pszczoły chętnie korzystają z takiego pożytku. Jeśli pogoda dopisuje i nic nie przeszkadza rodzinom pszczelim w zbiorze, z jednego hektara koniczyny białej można uzyskać do 110 kilogramów miodu.

Miód koniczynowy jest dość rzadką odmianą miodu – jest delikatny, aromatyczny i łagodny w smaku, zawiera też sporo mniej wody niż inne gatunki miodu, dzięki czemu jest dość gęsty. Jednakże sam miód koniczynowy jest produkowany i sprzedawany dość rzadko. Najczęściej nektar z koniczyny białej służy jako składnik do wytwarzania miodu wielokwiatowego.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Właściwości miodu wielokwiatowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 30890

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2014-12-18 12:40:17

dokladnie raczej wszyscy sprzedajom miod wielokwiatowy  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.