Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu

Na zdjęciu: strutowiały plaster. Źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/wiki/Laying_worker_bee#/media/File:LayingWorkerBee.jpg Autor zdjęcia: Audriusa

trutówki aktywność trutówek strutowiała rodzina likwidacja rodziny pszczelej poddawanie matki pszczelej czerw czerw garbaty

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu

Działanie trutówek w ulu może znacznie osłabić rodzinę lub nawet doprowadzić do jej wyginięcia. Robotnice, które w okresie bezmateczności przekształcają się w trutówki składają bowiem tylko nieunasienione jaja, z których wygryzają się wyłącznie trutnie.

Nadmiar trutni w ulu jest bardzo niekorzystny dla rodziny pszczelej. Robotnice bowiem z biegiem czasu giną, a w ulu pozostają trutnie, które nie są w stanie przejąć żadnych prac w ulu. Niestety, nie ma możliwości policzenia, ile trutówek znajduje się w ulu – robotnice, u których wykształcają się jajniki nie zmieniają bowiem swojego fizycznego wyglądu. Natomiast oprócz jajników wykształca się u nich także instynkt rywalizacji, przez co są nastawione na zwalczanie każdej matki, którą pszczelarz spróbuje poddać do ula.

Likwidacja strutowiałej rodziny
Jest kilka sposobów, by poradzić sobie z trutówkami w rodzinie. Jednym z nich jest jej likwidacja. Gdy próby poddania matki spełzają na niczym, wszystkie pszczoły z ula należy wysypać na ziemię w odległości co najmniej 10 metrów od macierzystego ula. Trutówki nie mają zdolności do lotu, dlatego na tej ziemi pozostaną póki nie wyginą. Natomiast robotnice szybko odlecą. Aby nie wracały do swojego ula, trzeba go usunąć – wtedy polecą do innych rodzin i jest duża szansa, że zostaną w nich przygarnięte. [1]

Poddanie matki czerwiącej
Jeśli jednak pszczelarz woli najpierw wykorzystać inne środki zaradcze i likwidację rodziny traktuje jako ostateczność, może podjąć próbę poddania matki pszczelej do strutowiałej rodziny. Matka powinna być czerwiąca, najlepiej taka, która nie miała przerwy w składaniu jajeczek. Nie poddajemy więc nowo zakupionej matki (także dlatego, że istnieje pewne ryzyko jej utraty), a łapiemy z innych uli stare matki pszczele przeznaczone do likwidacji bądź zabieramy matki z ulików weselnych. Matki, które z różnych powodów miały przerwane czerwienie, również można poddać do ula. Trzeba jednak pamiętać, że minie co najmniej kilka dni, zanim ponownie podejmą one czerwienie. Także w tym przypadku jest duża szansa, że pszczoły bez oporów przyjmą nowa matkę. Natomiast pewności nigdy nie ma.

Czerwiącą matkę pszczelą poddaje się bezpośrednio na plaster w strutowiałym ulu. Jest ona ciężka (pełna jajeczek), dlatego nie ma obawy, że z niego ucieknie. Pszczoły robotnice bardzo szybko ją zauważają i zaczynają tworzyć wokół niej świtę. Matka zaczyna być karmiona, a pszczoły pobierają z niej feromony, przekazując je znajdującym się dalej robotnicom. Dzięki temu wszystkie robotnice dowiadują się, że w ulu znajduje się czerwiąca matka. Dobrze przyjęta matka pszczela będzie broniona przez świtę przed atakami rywalizujących z nią trutówek. [2]

Aktywność trutówek z czasem osłabnie
W ciągu kilku dni od poddania matki będzie można zauważyć zjawisko jednoczesnego czerwienia matki pszczelej oraz trutówek. Jednak z biegiem czasu zaczną one wymierać, czerwiu trutowego będzie więc coraz mniej. Pojawią się natomiast pszczoły-karmicielki, które zajmą się dostarczaniem pokarmu prawdziwej matce. W taki sposób rodzina powoli i systematycznie odbuduje swoją siłę. Aby wspomóc pszczoły w powracaniu do siły, pszczelarz może pomóc rodzinie poprzez dodawanie do niej plastrów z gryzącym się czerwiem z innych rodzin. Może także dobrze zachowane plastry, na których znajduje się czerw garbaty, a także miód i pyłek, przekazać innym rodzinom. Trzeba tylko pamiętać, by umieszczać je na skraju gniazda.

Opracowano na podstawie
1. Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s.102
2. Przemysław Miarka, Trutówki – utrapienie pszczelarza, www.odr.pl, 11.11.2014 r.

Zobacz również:

Co to są trutówki? 

Trutowienie matek pszczelich 

Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej 

Jak rozróżnić czerw? 

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia 

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia 

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 19247

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich