Portal Pszczelarski

Koszenie trawy między ulami

Na zdjęciu: wysoka trawa w pasiece. Źródło zdjęcia: pacificnorthwesthoney.com/wp-content/uploads/2014/06/BeesBeforeScythe.jpg

koszenie trawy między ulami

Koszenie trawy między ulami 

Każdy właściciel pasieki co jakiś czas musi skosić trawę na terenie, gdzie stoją ule. W przeciwnym razie wszystko zarośnie, a dostęp do poszczególnych uli może być mocno utrudniony. I tu pojawia się problem – pszczoły niezbyt dobrze znoszą dźwięk kosiarki spalinowej. 

Co prawda, pszczoły nie mają dobrze wykształconego słuchu, jednak niektóre hałasy mogą działać na nie wyjątkowo drażniąco – szczególnie takie, które dodatkowo powodują drgania. Koszenie kosiarką spalinową jest więc doskonałym sposobem na rozzłoszczenie pszczół i sprowadzenie na siebie zmasowanego ataku. Pszczelarze radzą sobie z tym na kilka sposobów. 

Kto nie chce szukać innych rozwiązań i chce jak najszybciej skosić trawę, powinien ubrać się w kapelusz i ubranie pszczelarskie, co uchroni go przed atakami rozzłoszczonych pszczół. A atakować będą na pewno – nawet wyjątkowo spokojna i łagodna rodzina podczas koszenia zamienia się w stado agresywnych wojowniczek. Koszenie trawy pójdzie nam sprawniej, jeśli wykonamy je późnym wieczorem, gdy już większość pszczół powróci do ula.

Aby uniknąć złości pszczół, można też – co robi naprawdę wielu pszczelarzy – przypomnieć sobie, jak cichym i wygodnym narzędziem jest zwykła kosa. Choć koszenie potrwa wtedy zdecydowanie dłużej, nie zakłócimy spokoju pszczół. Koszenie będzie bezgłośne, dlatego większość robotnic nawet nie zauważy, że wokół ula dzieje się coś innego. Oczywiście, pod warunkiem, że przez przypadek nie uderzymy w obudowę ula. Niektórzy pszczelarze decydują się czasem na koszenie późnym wieczorem, gdy jest już bardzo ciemno. Pszczoły, które nie widzą w ciemności, nie opuszczają wtedy ula.

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6820

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie