Portal Pszczelarski

Koszenie trawy między ulami

Na zdjęciu: wysoka trawa w pasiece. Źródło zdjęcia: pacificnorthwesthoney.com/wp-content/uploads/2014/06/BeesBeforeScythe.jpg

koszenie trawy między ulami

Koszenie trawy między ulami 

Każdy właściciel pasieki co jakiś czas musi skosić trawę na terenie, gdzie stoją ule. W przeciwnym razie wszystko zarośnie, a dostęp do poszczególnych uli może być mocno utrudniony. I tu pojawia się problem – pszczoły niezbyt dobrze znoszą dźwięk kosiarki spalinowej. 

Co prawda, pszczoły nie mają dobrze wykształconego słuchu, jednak niektóre hałasy mogą działać na nie wyjątkowo drażniąco – szczególnie takie, które dodatkowo powodują drgania. Koszenie kosiarką spalinową jest więc doskonałym sposobem na rozzłoszczenie pszczół i sprowadzenie na siebie zmasowanego ataku. Pszczelarze radzą sobie z tym na kilka sposobów. 

Kto nie chce szukać innych rozwiązań i chce jak najszybciej skosić trawę, powinien ubrać się w kapelusz i ubranie pszczelarskie, co uchroni go przed atakami rozzłoszczonych pszczół. A atakować będą na pewno – nawet wyjątkowo spokojna i łagodna rodzina podczas koszenia zamienia się w stado agresywnych wojowniczek. Koszenie trawy pójdzie nam sprawniej, jeśli wykonamy je późnym wieczorem, gdy już większość pszczół powróci do ula.

Aby uniknąć złości pszczół, można też – co robi naprawdę wielu pszczelarzy – przypomnieć sobie, jak cichym i wygodnym narzędziem jest zwykła kosa. Choć koszenie potrwa wtedy zdecydowanie dłużej, nie zakłócimy spokoju pszczół. Koszenie będzie bezgłośne, dlatego większość robotnic nawet nie zauważy, że wokół ula dzieje się coś innego. Oczywiście, pod warunkiem, że przez przypadek nie uderzymy w obudowę ula. Niektórzy pszczelarze decydują się czasem na koszenie późnym wieczorem, gdy jest już bardzo ciemno. Pszczoły, które nie widzą w ciemności, nie opuszczają wtedy ula.

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6335

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Pierniczki świąteczne z miodem

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom