Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Koszenie trawy między ulami

Na zdjęciu: wysoka trawa w pasiece. Źródło zdjęcia: pacificnorthwesthoney.com/wp-content/uploads/2014/06/BeesBeforeScythe.jpg

koszenie trawy między ulami

Koszenie trawy między ulami 

Każdy właściciel pasieki co jakiś czas musi skosić trawę na terenie, gdzie stoją ule. W przeciwnym razie wszystko zarośnie, a dostęp do poszczególnych uli może być mocno utrudniony. I tu pojawia się problem – pszczoły niezbyt dobrze znoszą dźwięk kosiarki spalinowej. 

Co prawda, pszczoły nie mają dobrze wykształconego słuchu, jednak niektóre hałasy mogą działać na nie wyjątkowo drażniąco – szczególnie takie, które dodatkowo powodują drgania. Koszenie kosiarką spalinową jest więc doskonałym sposobem na rozzłoszczenie pszczół i sprowadzenie na siebie zmasowanego ataku. Pszczelarze radzą sobie z tym na kilka sposobów. 

Kto nie chce szukać innych rozwiązań i chce jak najszybciej skosić trawę, powinien ubrać się w kapelusz i ubranie pszczelarskie, co uchroni go przed atakami rozzłoszczonych pszczół. A atakować będą na pewno – nawet wyjątkowo spokojna i łagodna rodzina podczas koszenia zamienia się w stado agresywnych wojowniczek. Koszenie trawy pójdzie nam sprawniej, jeśli wykonamy je późnym wieczorem, gdy już większość pszczół powróci do ula.

Aby uniknąć złości pszczół, można też – co robi naprawdę wielu pszczelarzy – przypomnieć sobie, jak cichym i wygodnym narzędziem jest zwykła kosa. Choć koszenie potrwa wtedy zdecydowanie dłużej, nie zakłócimy spokoju pszczół. Koszenie będzie bezgłośne, dlatego większość robotnic nawet nie zauważy, że wokół ula dzieje się coś innego. Oczywiście, pod warunkiem, że przez przypadek nie uderzymy w obudowę ula. Niektórzy pszczelarze decydują się czasem na koszenie późnym wieczorem, gdy jest już bardzo ciemno. Pszczoły, które nie widzą w ciemności, nie opuszczają wtedy ula.

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7798

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności