Portal Pszczelarski

Koszenie trawy między ulami

Na zdjęciu: wysoka trawa w pasiece. Źródło zdjęcia: pacificnorthwesthoney.com/wp-content/uploads/2014/06/BeesBeforeScythe.jpg

koszenie trawy między ulami

Koszenie trawy między ulami 

Każdy właściciel pasieki co jakiś czas musi skosić trawę na terenie, gdzie stoją ule. W przeciwnym razie wszystko zarośnie, a dostęp do poszczególnych uli może być mocno utrudniony. I tu pojawia się problem – pszczoły niezbyt dobrze znoszą dźwięk kosiarki spalinowej. 

Co prawda, pszczoły nie mają dobrze wykształconego słuchu, jednak niektóre hałasy mogą działać na nie wyjątkowo drażniąco – szczególnie takie, które dodatkowo powodują drgania. Koszenie kosiarką spalinową jest więc doskonałym sposobem na rozzłoszczenie pszczół i sprowadzenie na siebie zmasowanego ataku. Pszczelarze radzą sobie z tym na kilka sposobów. 

Kto nie chce szukać innych rozwiązań i chce jak najszybciej skosić trawę, powinien ubrać się w kapelusz i ubranie pszczelarskie, co uchroni go przed atakami rozzłoszczonych pszczół. A atakować będą na pewno – nawet wyjątkowo spokojna i łagodna rodzina podczas koszenia zamienia się w stado agresywnych wojowniczek. Koszenie trawy pójdzie nam sprawniej, jeśli wykonamy je późnym wieczorem, gdy już większość pszczół powróci do ula.

Aby uniknąć złości pszczół, można też – co robi naprawdę wielu pszczelarzy – przypomnieć sobie, jak cichym i wygodnym narzędziem jest zwykła kosa. Choć koszenie potrwa wtedy zdecydowanie dłużej, nie zakłócimy spokoju pszczół. Koszenie będzie bezgłośne, dlatego większość robotnic nawet nie zauważy, że wokół ula dzieje się coś innego. Oczywiście, pod warunkiem, że przez przypadek nie uderzymy w obudowę ula. Niektórzy pszczelarze decydują się czasem na koszenie późnym wieczorem, gdy jest już bardzo ciemno. Pszczoły, które nie widzą w ciemności, nie opuszczają wtedy ula.

Zobacz również:

Budowa pszczoły miodnej - serce, układ oddechowy i nerwowy oraz smak i słuch

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 9155

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie