Portal Pszczelarski

Kiedy dać nadstawkę?

Na zdjęciu: nadstawka do ula. Źródło zdjęcia: golden-bee.com/images/products/553.jpg

nadstawka termin dodawania nadstawki do ula

Kiedy dać nadstawkę?

Nadstawka jest sezonowo wstawiana do ula w celu zwiększenia jego pojemności. Najczęściej służy jako magazyn na miód. Pod względem budowy jest to korpus, w którym ramki są niższe i pogrubione.

Moment dodania nadstawki powinien być przez pszczelarza dobrze przemyślany i poprzedzony dokładnymi obserwacjami pszczół. Właściwy termin należy określić na podstawie regularnie prowadzonych notatek oraz oceny szybkości rozwoju rodziny pszczelej, a także intensywności i częstotliwości, z jaką pszczoły latają na pożytki.

Zbyt wczesne dodawanie nadstawek nawet w rodzinie, która z pozoru wydaje się silna, nie jest postępowaniem właściwym i niesie za sobą negatywne konsekwencje. Może bowiem spowodować zahamowanie rozwoju rodziny, co w okresie pożytkowym jest niewskazane. Dobry moment na dodanie nadstawki jest wtedy, gdy pszczoły wydają się nie mieć miejsca w gnieździe – silnie obsiadają wszystkie uliczki międzyramkowe, a także zwisają pod ramkami. Tam też mogą zacząć budować niepotrzebne dzikie plastry.

Warto pamiętać, że zbyt późne dodanie nadstawki również nie sprzyja efektywności produkcji. Większość pszczelarzy woli więc dodawanie nadstawek o niskich ramkach już wiosną. Bardzo ważny jest nie tylko moment wstawienia nadstawki, ale też sposób kratowania. Chodzi o liczbę uliczek ramkowych, które są zakratowane. Ramki w nadstawce są ułożone poprzecznie w stosunku do ramek gniazdowych, dzięki czemu można otwierać dowolna liczbę uliczek w dowolnych miejscach. Dzięki temu dopasujemy ilość ramek w nastawce do zapotrzebowania pszczół, a także zapobiegniemy ochładzaniu się gniazda.

Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Porady praktyczne dla pszczelarzy, www.lodr.pl, 9.11.2014 r.

Zobacz również:

Siła rodziny pszczelej 

Wymiary ramek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 40249

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych