Kiedy dać nadstawkę?
Kiedy dać nadstawkę?
Nadstawka jest sezonowo wstawiana do ula w celu zwiększenia jego pojemności. Najczęściej służy jako magazyn na miód. Pod względem budowy jest to korpus, w którym ramki są niższe i pogrubione.
Moment dodania nadstawki powinien być przez pszczelarza dobrze przemyślany i poprzedzony dokładnymi obserwacjami pszczół. Właściwy termin należy określić na podstawie regularnie prowadzonych notatek oraz oceny szybkości rozwoju rodziny pszczelej, a także intensywności i częstotliwości, z jaką pszczoły latają na pożytki.
Zbyt wczesne dodawanie nadstawek nawet w rodzinie, która z pozoru wydaje się silna, nie jest postępowaniem właściwym i niesie za sobą negatywne konsekwencje. Może bowiem spowodować zahamowanie rozwoju rodziny, co w okresie pożytkowym jest niewskazane. Dobry moment na dodanie nadstawki jest wtedy, gdy pszczoły wydają się nie mieć miejsca w gnieździe – silnie obsiadają wszystkie uliczki międzyramkowe, a także zwisają pod ramkami. Tam też mogą zacząć budować niepotrzebne dzikie plastry.
Warto pamiętać, że zbyt późne dodanie nadstawki również nie sprzyja efektywności produkcji. Większość pszczelarzy woli więc dodawanie nadstawek o niskich ramkach już wiosną. Bardzo ważny jest nie tylko moment wstawienia nadstawki, ale też sposób kratowania. Chodzi o liczbę uliczek ramkowych, które są zakratowane. Ramki w nadstawce są ułożone poprzecznie w stosunku do ramek gniazdowych, dzięki czemu można otwierać dowolna liczbę uliczek w dowolnych miejscach. Dzięki temu dopasujemy ilość ramek w nastawce do zapotrzebowania pszczół, a także zapobiegniemy ochładzaniu się gniazda.
Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Porady praktyczne dla pszczelarzy, www.lodr.pl, 9.11.2014 r.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 41912
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!