Portal Pszczelarski

Kiedy dać nadstawkę?

Na zdjęciu: nadstawka do ula. Źródło zdjęcia: golden-bee.com/images/products/553.jpg

nadstawka termin dodawania nadstawki do ula

Kiedy dać nadstawkę?

Nadstawka jest sezonowo wstawiana do ula w celu zwiększenia jego pojemności. Najczęściej służy jako magazyn na miód. Pod względem budowy jest to korpus, w którym ramki są niższe i pogrubione.

Moment dodania nadstawki powinien być przez pszczelarza dobrze przemyślany i poprzedzony dokładnymi obserwacjami pszczół. Właściwy termin należy określić na podstawie regularnie prowadzonych notatek oraz oceny szybkości rozwoju rodziny pszczelej, a także intensywności i częstotliwości, z jaką pszczoły latają na pożytki.

Zbyt wczesne dodawanie nadstawek nawet w rodzinie, która z pozoru wydaje się silna, nie jest postępowaniem właściwym i niesie za sobą negatywne konsekwencje. Może bowiem spowodować zahamowanie rozwoju rodziny, co w okresie pożytkowym jest niewskazane. Dobry moment na dodanie nadstawki jest wtedy, gdy pszczoły wydają się nie mieć miejsca w gnieździe – silnie obsiadają wszystkie uliczki międzyramkowe, a także zwisają pod ramkami. Tam też mogą zacząć budować niepotrzebne dzikie plastry.

Warto pamiętać, że zbyt późne dodanie nadstawki również nie sprzyja efektywności produkcji. Większość pszczelarzy woli więc dodawanie nadstawek o niskich ramkach już wiosną. Bardzo ważny jest nie tylko moment wstawienia nadstawki, ale też sposób kratowania. Chodzi o liczbę uliczek ramkowych, które są zakratowane. Ramki w nadstawce są ułożone poprzecznie w stosunku do ramek gniazdowych, dzięki czemu można otwierać dowolna liczbę uliczek w dowolnych miejscach. Dzięki temu dopasujemy ilość ramek w nastawce do zapotrzebowania pszczół, a także zapobiegniemy ochładzaniu się gniazda.

Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Porady praktyczne dla pszczelarzy, www.lodr.pl, 9.11.2014 r.

Zobacz również:

Siła rodziny pszczelej 

Wymiary ramek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 42271

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem