Portal Pszczelarski

Refraktometr – urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Na zdjęciu: refraktometr. Źródło zdjęcia: risun.org/vwn1t-refractometer-for-wine-grape-must

refraktometr refraktometr lunetowy refraktometr optyczny refraktometr cyfrowy miód dojrzały badanie miodu zawartość wody w miodzie

Refraktometr – urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Dobry, naturalny miód musi mieć właściwy skład procentowy wody. Jeśli będzie jej zbyt dużo, miód nie tylko automatycznie straci na jakości, ale też będzie bardziej narażony na fermentację i psucie się. Dlatego przydatnym urządzeniem dla każdego pszczelarza wirującego miód jest refraktometr.

Refraktometr to niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, dzięki któremu w kilka chwil można zbadać poziom procentowy zawartości wody w miodzie. Można go używać niemal w każdych warunkach, sprawdzi się zarówno w pasiece stacjonarnej, jak i w wędrownej. Dzięki refraktometrowi sprawdza się zawartość wody nie tylko po odwirowaniu, ale nawet bezpośrednio przy ulu, badając miód w plastrach. Można dzięki temu łatwiej podjąć decyzję o miodobraniu – gdy wody jest zbyt dużo, trzeba miodowi w ulu dać jeszcze trochę czasu.

Na rynku pszczelarskim są dziś obecne zarówno tradycyjne refraktory lunetkowe, jak i nowoczesne, niemal kieszonkowe refraktory cyfrowe. Oba rodzaje są niemal równie użyteczne, jednak to refraktor cyfrowy podaje bardzo dokładny wynik i to już po kilku sekundach. Co więcej, działanie refraktometru cyfrowego jest niezależne od ilości światła w otoczeniu. Tymczasem refraktometr lunetkowy (zwany też optycznym) bada zawartość wody w miodzie na podstawie kąta załamania światła. Konieczne jest więc używanie go wyłącznie przy dobrym oświetleniu. Co więcej, złe światło może zafałszować wynik.

Refraktometry cyfrowe są droższe od lunetkowych, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że jest to inwestycja na wiele sezonów, warto wyposażyć pasiekę w taki dokładny i niezawodny przyrząd.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 117

Zobacz również:

Skład chemiczny miodu - woda

Sfermentowany miód pszczeli

Miód piekarski w prawie unijnym

Badanie miodu w domowych warunkach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 19179

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2014-11-19 18:02:24

refraktor lunetowy to straszny sprzent niech karzdy kupuje refraktometr cyfrowy bo to dokladne i nieiwiele drozsze

blondynekkrk 2018-11-12 09:53:25

Ktoś poleca jakąś konkretną markę/model?

gamer00929 2021-09-12 19:51:30

Witam, jaki polecacie refraktometr cyfrowy? Wymagania to przede wszystkim szybki wynik pomiaru i brak zabawy z odczynnikami. Chodzi o to żeby zbadać miód od razu z ramki. Cena = najlepiej około 500zł.
Czekam na propozycje, pozdrawiam



  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Bee Challenge - udawanie pszczoły

XVII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie w Jeleniej Górze

Kradzież 28 uli w gminie Głubczyce 2017

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu